Av. Hamza Tüzen

ENAYİ

Av. Hamza Tüzen

İyiliğin enayilik sayıldığı bir yerde doğru olan kötü olmak mıdır?

Hayatı boyunca iyiliğin gölgesinden başka ağaca sığınmayan, dünyaya ışıltılı pembe gözlüklerle bakan, herkesi kendi gibi sanan ve yaşamın yegane amacının sevgi olduğuna inanan Av. Ahmet Rıza'nın öyküsü.

Av. Ahmet Rıza, mesleğinin getirdiği adalet inancı ile güzellik uğruna dövüşebilecek kadar cesurdur. Her şeye rağmen temiz kalmak isteyen karakterimiz çevresi tarafından Enayi yaftası ile karşılaşmaktadır. Herkes ona karşı olsa dahi, o yine doğru bildiği yoldan gitmeyi düstur edinmiştir.

Tüm bunların yanında, karakterimizin canından çok sevdiği eşi de diğerleri gibi düşünmeye başlayınca hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Sırtını yasladığı son duvar da çökmüştür artık. İnandığı tüm değerler bir bir yok olmuş, yozlaşmaktan başka çaresi kalmamıştır. Kararı nettir, onlar gibi olacaktır. Artık herkesten çok kazanacak, herkesten daha acımasız olacak ve kendinden başkasını önemsemeyecektir.

Verdiği karar sonrası gittikçe daha çok kazanmaya başlar Av. Ahmet Rıza. Kazandıkça hırslanır, hırslandıkça hırçınlaşır, hırçınlaşınca da eskiye nazaran daha çok saygı görmeye başlar.

Paranın gücü ile gittikçe yozlaşan karakterimiz, kendine de yabancılaşmaya başlar. Hesap etmediği husus ise, karıştığı bir kavgada bir işçinin kendi hayatını kurtarması olacaktır.

İyilik ve kötülük arasında cebelleşen, bir hoş sözün veya güzel bir bakışın mı yoksa kaba davranıp insanlara üstten bakmanın mı değerli olduğunu sorgulayan oyunumuz, karakterimizi bir girdabın içine almaktadır.

Yaşadığı tüm elim olaylara, hor görülmelere, dışlanmalara karşın iyiliği seçecektir yine de. Basit bir işçinin hayatını kurtarması tüm süreci tekrar yaşamasına ve tekrardan iyi insanlara inanmasına vesile olacaktır.

Daha çok şiirleri ile tanınan Nazım Hikmet, kaleme aldığı bu oyun ile büyük bir ciddiyet ve özveri ile yaşamamız gerektiğini tekrar hatırlatmıştır bize?

İstanbul Barosu Tiyatrosu ekibi olarak Nazım Hikmet'in Enayi oyununu yeniden sahneliyoruz. İstanbul'da bulunan değerli tiyatro severleri 20.05.2023 tarihinde Saat 20.00'da İstiklal Caddesinde bulunan İstanbul Barosu Konferans Salonuna bekliyoruz. Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.