Evren Tibukoğlu

Boks ve Sağlıklı Yaşam

Evren Tibukoğlu

Bir spor branşı olarak boks, yüksek seviyede atletik yetenek gerektirir: güç, hız, çeviklik, el-göz koordinasyonu, dayanıklılık ve güçlü bir sinir sistemine ihtiyaç vardır. Boks yapmak, ortalama bir kişinin aynı atletik yapıda biri ile karşılaştığında, bir yumruk atmaya zorlamadan kazanmasını sağlar.

 

Mükemmel bir formda olmayı ve sağlığınızı iyileştirmeyi umuyorsanız, siz de hemen boksa başlamak isteyebilirsiniz. Bunun birçok nedeni var:


1. Geliştirilmiş Kardiyovasküler Sağlık:


Şu soruyu her zaman duymuşsunuzdur. Kendinizi kalp hastalıklarından korumak, kalori yakmak, kilo kaybetmek veya korumak için kardiyo yapmalısınız. Ancak "kardiyo yapmak", vaktinizi saatlerce bir koşu bandının üzerinde harcamanız anlamına gelmez.


Kardiyo, kalbinize ve ciğerlerinize orta derecede stres oluşturarak yüksek fiziksel aktivite seviyenizi geliştirmenizi sağlar. Seçilen kardiyo antremanına göre vücuttaki stres seviyesi değişiklik gösterir. Antrenman sırasında nabzınızı arttırmaya devam ettiğiniz sürece yağ yakımınız hızlanacaktır. Eğer koşu bandında saatlerce yürümek gibi normal bir kardiyo antrenmanını tercih ederseniz, vücudunuzdaki kasılma ve yağ yakımı zamanı, siz yürümeye devam ettikçe sürecektir. Antrenmandan sonra ise yağ yakımı duracaktır.


Boks kalbinizi ve ciğerlerinizi geliştirirken hem nabzınızı arttırır hem de boks antrenmanından sonra bile saatlerce yağ yakımı yapmanıza olanak sağlar.


2. Geliştirilmiş Toplam Vücut Gücü


Boks antrenmanı sırasında, yumruk atma ve vuruş sırasında yapılan hareketler üst bedeninizi, alt bedeninizi ve karın bölgenizi aktif bir şekilde çalıştırır. Vücut, antrenmandan sonra kasları yenilemek için dinlenme sürecine ihtiyaç duyar. Bu süreçte vücuda gerekli olan besin kaynaklarını sağladığınızda ise toplam vücut gücünüz günden güne artar.

 

3. Daha İyi El-Göz Koordinasyonu


El-göz koordinasyonunun önemi ve bunun toplam sağlık üzerindeki etkisini düşünemeyebilirsiniz. Ancak el-göz koordinasyonu bir kişinin kaba ve ince motor becerilerinde önemli bir rol oynar. El-göz koordinasyonunun iyi olduğu kişiler, daha hızlı reflekslere ve reaksiyon sürelerine sahip olma eğilimindedirler ve bir bütün olarak daha iyi fiziksel koordinasyona sahiptirler. Bu özellikle yaşlanma sırasında önemlidir çünkü yaşlandıkça koordinasyon ve denge bozulur, düşerek yaralanma riski artar.


Boks el-göz koordinasyonunu artırmak için çok etkili bir spordur. Bir kum torbasını yumruklarken veya bir partnerle çalışırken, hedef hareket ederken ve pozisyon değiştirirken, kişi hedefi görebilmeli, hedefe tepki verebilmeli ve hedefe ulaşabilmedir. Boks sayesinde pratik yaptıkça el-göz koordinasyonunuz büyük ölçüde iyileşir ve yüksek performans seviyelerine ulaşabilirsiniz.