Mustafa BİLİK

Samsun'a ve 19 Mayıs'a Yakışmadı?

Mustafa BİLİK

40 yıldır kamu yararına dernek olan Batı Trakya Türkleri Derneği tarafından devlet himayesinde yapılan etkinlik ciddiyetini kaybediyor, sulandırılıyor, ranta kurban ediliyor.


19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 103. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Gümülcine Rodop Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği (ROBİS) üyeleri, Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evden aldığı toprağı 19 Mayıs'ta Samsun'a ulaştırmak üzere bisikletleriyle yola çıktı.


3 Mayıs tarihinde yola çıkan ROBİS üyeleri Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evden aldıkları toprağı 1350 kilometre pedal çevirerek Samsun'a ulaştıracak ve ve Samsun'da Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Faik Öztrak ve bölge milletvekillerine teslim edilecek. Toprak, CHP Genel Merkezi'nde oluşturulan müzede de sergilenecek.


ROBİS tarafından düzenlenen bu etkinliğin ardından bu defa da, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu (KARDEF) tarafından düzenlenen ikinci bir organizasyon gündeme geldi. 7 mayıs tarihinde ikinci bir toprak daha yola çıkartıldı.

Güzel duygularla başlatılan 19 Mayıs etkinliği kamplaşma ve bölünmeye dönüşen bir hal aldı. 40 yıldır tek toprak getirilen şehre bu sene 2 toprak getiriliyor.

Aynı adamlar iki toprak niye getiriyor? Kaç Atatürk var? İki ayrı yerden para harcanıyor. Peki paralar kime gidiyor?


Atatürk işi bu kadar sulandırılır mı? Seneye 5 tane getirilse o ne olacak?