HaberlerGiresunKaradeniz'de herkes orayı ziyaret ediyor

Karadeniz'de herkes orayı ziyaret ediyor - Giresun Haberleri

Giresun'da Mesudiye Köyü'nün Taşhan mahallesinde bulunan iki dev kaya şimdiler de oldukça meşhur durumda. Öyle ki bu iki dev kayanın ziyaretçileri gün geçtikçe giderek artıyor.

+
-
Karadeniz'de herkes orayı ziyaret ediyor

İnsanlar arasında dilden dile dolaşan efsanelerden bazıları merak edilmiyor değil.  Giresun 'daki  'Gelin Kayası ' da  bunlardan bir tanesi olurken meraklılarının da dikkatini çekiyor.

GELİN KAYASI OLARAK BİLİNİYOR 

Giresun'da  Mesudiye köyünün Taşhan bölgesinde yer alan iki dev kaya, dik bir yamaçta bulunuyor.  Fizik kurallarına aykırı duruşu nedeniyle dikkat çeken bu kaya halk arasında dolaşan efsaneler nedeniyle de  Gelin Kayası  adı geçiyor.

 

 

ADINI EFSANEDEN ALIYOR 

Metrelerce yükseklikte, bebeğini sırtında taşıyan bir kadın görünümünde olan Gelin Kayası, adını da bu benzerliğin getirdiği efsaneden alıyor.

TURİSTLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR 

Gelin Kayası şimdilerde  turist lerin ilgisini çeken bir konumda öyle ki  Giresun turizmi için önemli bir yer durumuna dahi geldi. 

Halk tarafından anlatılan efsaneye göre, 
“Güzeller güzeli genç bir kız, görücü usulü ile sevmediği bir erkek ile evlendirilmek isteniyormuş. Anne ve babasına karşı çok saygılı olan iyi kalpli kız buna itiraz edebilecek durumda değilmiş. İçten içe köyün başka bir delikanlısı ile hayatını birleştirmek, onunla evlenmek istiyormuş. Ama bunu ailesi ile paylaşmaktan da sıkılıyormuş, biraz da babadan korkuyormuş. Tanımadığı, sevmediği bir erkeğe verilmesine engel olamamış. Düğün tarihi gelmiş çatmış ve nihayet koca evine gelin olarak yolcu edilmiş. Gelin alayı önünde giden at üzerinde götürülürken içinden Allah'a dua edip yalvarmış: 'Allah'ım, beni kötü koca eline düşürme, taş et dondur' demiş. İyi kalpli gelinin duası kabul olmuş ve gelin alayının önünde, at üstünde taş oluvermiş." 
Gelin Kayası bir taraftan bakıldığında yüz silueti ve at üzerinde duruşu bir başka taraftan bakıldığında ise gelinlik görünüşüyle dikkat çekiyor. 
Bu görünüşü ve efsanesiyle de yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi. Bayram tatili nedeniyle de Giresun’da en çok ziyaret edilen yerlerden bir tanesi oldu. 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
SIRADAKİ HABER