YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Akın Üner

'ÖNCELİK YAYANIN' HİKAYESİ...

Avrupa görmüşlerin memlekete döndüklerinde ballandırarak anlattıklarından birisi, karşıdan karşıya geçen yayalara tüm arabaların durup yol vermesi değil midir?

 

Hakikaten de ecnebi sürücülerin karşıdan karşıya geçen yayalara adeta 'hanedan mensubu muamelesi' yapılmaları, 'trafik terörünü hayatının bir parçası olarak kanıksamış' bizler için pek seyirliktir.

 

                                             ***

İçişleri Bakanımız sayınSüleyman Soylu, kâfir kısmının bu güzel hasletini bizim millete öğretebilmek için epeydir çabalıyor.

 

Bu maksatla genelgeler yayınladı, trafik polislerini seferber etti, yaya geçitlerine 'öncelik yayanın' figürleri yaptırdı.

 

Her ne kadar istemez korosu, 'devletin hazinesinde para kalmadı, hükümet adamları ceza kesip para toplamaya çalışıyor' filan diye mırıldansa da bu hayırlı iş için çok uğraşıldı.

 

                                                ***

 

Bunca emekten sonra vaziyette düzelme var mı derseniz... Yolda izde biraz dolaşınca öyle görünüyor ki topyekun bir iyileşmeden bahsetmek pek mümkün değil!

 

'Aklına ceza yeme korkusu düşen' kimi sürücülerin, yayalara yol verdiğine ben de şahidim. Lakin yayalar, alışık olmadıklarından mı yoksa 'bu dursa öbürü durmaz, neme lazım paspas olmayalım' diye korktuklarından mı bilinmez, kendilerine yol verildiğinde tereddütlü davranıyorlar.

 

Nitekim trafik emniyette çalışan polislerle konuştuğumuzda bu kampanyadan sonra 'yayaya çarpma' biçimindeki kazalarda belirgin bir artış olduğunu kabulleniyorlar. Yayalara durmanın bedelini arka tamponlarına çarpan öteki arabalarla ödeyen iyi niyetli sürücüler de çabası!

 

                                                ***

Ha, bir de şoför ahalisini çıldırtmak istercesine, 'devlet baba önceliği nasıl olsa bana vermiş' diyerek karşıdan karşıya taze gelin gibi süzülen gıcık tipler var... Allah hepsini ıslah etsin!

 

                                                  ***

 

İşin aslı sürücülerin çoğu da meseleye vakıf değil. Durumu abartıp, 'trafik ışıklarında arabalara yeşil yanarken' bile yayalara yol veren, hatta 'ortada yaya geçidi bile yokken' karşıdan karşıya geçenlere duruverenler gördüm.

Hey gidi trafik cezası! Sen nelere kâdirsin!

 

                                                  ***

Lakin, son tahlilde yaya geçitlerinde karşıdan karşıya geçenlere yol verme oranı hala çok düşük! Dahası ceza korkusu olmasa neredeyse sıfırlanacak!

 

                                                    ***

 

Yüksek lisansım sırasında Türkiye'nin önde gelen trafik uzmanlarındanProf. Dr. Muhittin Özdirim'den ders almıştım. 90'lı yılların ikinci yarısıydı. 'Üç ülkede benim anlattıklarım geçersizdir.' derdi.

 

Biri Rusya... Eski model Sovyet arabalarının geçtiği sekiz şeritli yollar yüzünden...

 

İkincisi Hindistan... Ahali ineklere taptığı için yolun ortasındaki sığırlara tanrıça gibi davranıldığından...

 

Üçüncüsü Türkiye... Kimse kural tanımadığından...

 

Aradan yirmi sene geçti. İlk ikisi epey düzeldi. Bizim cenahta vaziyet aynı!

 

                                                   ***

 

Özdirim Hoca'nın öğrettiği bir konu daha var ki, 'öncelik yayanın' meselesinde ilerleme sağlanmaması ondan...

 

Trafik tekniğinde 3 E kuralından söz ederdi Hocam:

Engineering, yani mühendislik...

Education, yani eğitim...

Enforcement, yani cezai yaptırımlar...

 

'Öncelik yayanın uygulaması' konusunda sadece trafik polisleri, fahri müfettişler ve hatta dronlar ile sürücülere ceza yağdırarak bu iş halledilirzannedildi.

 

Oysa Türkiye'deki yaya geçitlerinin en az yüzde sekseni yanlış yerde... Yollarımızda bir çok noktada 'katil yaya geçitleri' arzı endam ediyor. Öyle ki istesen de duramazsın, durursan kazaya sebep verirsin!

 

                                                     ***

 

İç işleri bakanlığımız, ilgili kurum ve kuruluşlar ile gerekli mühendislik çalışmalarını yapsa ve yaya geçitlerini doğru yerlerde olacak biçimde yeniden tanzim etseydi doğru bir başlangıç yapmış olurdu.

 

İkinci adım, sürücüleri ve yayaları eğitmek olmalıydı. Televizyonlarda, reklam panolarında, spor karşılaşmalarında, okullarda, şoförler odasında, camilerde velhasıl mümkün olan her yerde milleti bilinçlendirecek eğitim programları düzenlenmeliydi.

 

Bütün bunlar için 2-3 yıl çaba gösterdikten sonra ceza verilmeye başlanabilir, böylece trafik tekniğinin 3 E kuralı tam olarak işletilebilirdi.

 

                                                   ***

 

Sayın yetkililer farkında mı bilmiyorum ama... Şu anda polislerimiz, 'eğitimden geçmemiş milyonlarca sürücüye, büyük bir kısmı trafik tekniğine aykırı noktalarda açılmış yaya geçitlerinde' ceza yağdırıyor.

 

YORUMLAR23 yorum
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Yüksek Mühendis Hasan Koç183 gün önce
Yayanın önceliğinden çok daha önemli olan yayanın ve hatta trafiğin güvenliğidir. 1- Yayalara ait yaya geçişleri sadece yol zeminine işaret değil, bu geçiş noktaları ulaşım planında belirlenmeli ve enaz altyapı olarak bu geçişlere , yaya ve trafik güvenliğini sağlayacak sinyalizasyon konmalıdır. 2- yaya bu yaya geçiş yerleri dışında geçmemelidir. Yaya yaya geçişine geldiği zaman buton ile trafikten güvenli geçebilmek için geçiş önceliği istemelidir. Butona basılınca Trafik kendi kendini düzenleyip, araçlara kırmızı yayaya da yeşil yanmalıdır. Bu d...
Yusuf Kahvecioğlu183 gün önce
Muhittin Hoca çok sevdiğim biriydi. Havacılığa da meraklıydı. Tek kişilik bir hafif uçak yapmış benim kontrol etmemi istemişti. Gazi üniversitesinde sanırım tek katlı bir imalathaneye davet etmişti. Uçağa baktım. "Hocam bunları bunları bunları düzeltirseniz iyi olur" demiştim. Sık sık telefonla arardı. Planörcülük diye bir kitap da yazmıştı. Allah rahmet eylesin. Bu arada yazı muhteşem ... fikirler de muhteşem. Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu? Egitim şart. Çok selamlar....
Tamer Ömrünolsun183 gün önce
OLMASI GEREKEN BİR UYGULAMA BÜTÜN TEMENNİM BİR GÜN BUNU İNSANIMIZA ALİSTİRABİLİNMESİ,FAKAT ÇOK BÜYÜK Bİ TEHLİKE OLUŞTURUYOR ŞU ANKİ DURUM SORUMLULUK SAHİBİ GÖRGÜLÜ MEDENİ DAVRANIŞ SERGİLEYEN SÜRÜCÜ VATANDAŞ KURALI UYGULADIĞI İÇİN İSTEMEDEN ÜZÜCÜ DURUM YAŞIYOR DURUP YOL VERİYOR HATTA DÖRTLÜLERİNİ YAKMIŞ VATANDAŞ GUVENEREK GEÇMEYE BAŞLIYOR YOLU YARILAMIŞ YOL VEREN ARACIN YANINDAN SÜRATLE GELEN BİR DAVAR YAYANIN ZARAR GÖRMESİNE SEBEP OLUYOR BİRKAÇ SEFER BU DURUMU YAŞADIM VE İNANIN YOL VERMEYE KORKUYORUM . NE OLACAK BU HERŞEYİN EN GÜZELİNE LAYIK İNSAN...
Asiye Semra Örnek Akşahin183 gün önce
Taşıt,yaya,kural, trafik,işleyiş...Her anlamda tespitleriniz çok doğru.Aynen yaşıyoruz.Tebrikler Akın Bey.
nuhuta184 gün önce
Yaya geçitlerinde geçiş hakkı yayanın uygulaması göstermelik bir trafik uygulamasıdır.Uygulamada çok hata yapılıyor.Öncelik yayanın,öncelik hayatın diyorsan,yaya geçitlerinde yaya ya verilen trafik kazası zararlarında,zararı veren sürücülere misli cezalar verilmesini öngören kanunu çıkar,öncelik yaşamın olsun.
Ahmet özgür184 gün önce
Sizin tarzınızla teknik yazıları okumanın tadı başka olduğu aşikar.. amma.. bundan sonra.. mevsim ay hafta gözeterek.. yayıncı sorumluluğuyla.. böle hassas yazılar bekleriz.. kanun maddeleri ile..trafik görevli bankacıları ile..edebî nitelik kazanmış yazılar... izmir e bursa ya iatanbul a slm veren başlıklı yazılar.. tebrikler..sn öner.. teskkurler ayrıca..
Hakan...185 gün önce
Teşekkürler güzel yazmışsınïz. Bizim ülkemizde olmassa olmazımız eğitim... Eğitmeden kural koyuyoruz..sonuç; 1.İnsanlar çok ceza öder 2.Kavgalar olur 3.insanlar can verir 4.Trafik rüşvet ve yakın akraba ile çözülür 5.Herkes konuşur kimsenin söylediği doğru olmaz... kargaşa doğar.. fertler isyan eder
Mehmet Binali185 gün önce
Akın bey, evet öncelik yayaların, şehir merkezinde dar kaldırımlarda oluşan parkları gördük. Atakum da aynı, ehliyet aldığımızda bizlere herşeyi öğrendikten sonra nasıl ehliyet veriliyor ;) Tabi ki iş ehliyet almakla olmuyor, bencillik artık üst seviyeyi buldu. Daha sağlıklı bir toplum olmak dileğiyle...
Saadet Erdoğan186 gün önce
Yayalar için kırmızı yandıgi halde kızım ve torunumal karşıdan karşıya geçmek için beklerken taşıtlar durdu bize yol verdiler. Teşekkür ederek karşıya geçtik. İnsiyatifin önceliği bazen kuralları ihlal ediyor . Ama nezaket saygı tohumları gür büyüyor.
Kâzım ÖZER186 gün önce
Çok önemli ve güncel bir konuya temas ettiğiniz için size çok teşekkür ederim Akın bey. "Yayaya öncelik" uygulaması başladığında doğrusu biraz ümitlenmiştim ve kendi kendime sormuştum. Acaba bazı şeyleri olumlu yönde değiştirebilirmiyiz? Acaba sürücü ve yayalar eski alışkanlıklarını bırakıp yeni davranışlar geliştirebilirler mi? Trafikte mühendislik elbetteki önemli. Ancak eğitim bu sürecin en önemli ayağı olmalıydı. Emekli bir motor öğretmeni ve aktif bir trafik müfettişi olarak halâ birşeyler yapılabileceğine inanıyorum.
Nuh YÜRÜKCÜ187 gün önce
Bugünkü yazınızı okumaya önyargı ile başladım. Lakin master eğitiminde dersi veren hoca ve verilen ders bu yazının belkemiği olmuş. Bir önceki yorumumda sizi yerden yere vururken. Bu yazınız ile gökleri çıkarmak istiyorum. Ana tema mühendislik gerçekten. Yaya geçitleri doğru yerlere yapılması elzem. 20 yıl önce uyduruktan çizilmiş yaya geçitleri ile bu iş olmaz. Aynen dediğiniz bir örnek ile devam etmek istiyorum. Yeğenimi havalimanından aldım geliyorum. Yolun 100’ er metre aralıkları ile 2 tane yaya geçidi. Bi baktım okula gidiyor. Halbuki hız sını...
Mehmet187 gün önce
Bu ülkede %50 hıyar sürücü direksiyona geçince kendini kral zannediyor,%50 yaylada başkanın emri var yol yayanın diye aracın kendine duramayacak kadar yaklaştığını göre göre yola atlıyor birde sallana sallana karşıya geciyor.gelde bu ülkede sen kural uygula
Nadide187 gün önce
Böyle bir konuya yazınızda yer verdiğiniz için çok teşekkürler. Bir kaç sefer denk geldim yayaya kırmızı yandığı halde yolun kendisine ait olduğunu söyleyerek şoförlerle kavga ediyorlar. Bu durum da trafikte tatsız olayların yaşanmasına sebep alıyor. Sanırım bu kural halka tam anlamıyla anlatılamadı. Reklam filmleri olmalı diye düşüyorum. Kaleminize sağlık...
Ufuk KIRBAŞ187 gün önce
Bu konuda söylenmesi gereken herşey dile getirilmiş bu yazıda. Tebrikler.
Işık Beşiroğlu Mutlu187 gün önce
Allah rahmet eylesin Özdirim Hocaya yengemin eniştesiydi, sadece ulaşım konusunda duayen değil hemen hemen her konuda bilgi sahibi birkaç dil bilen biriydi...
Rasim Nerse187 gün önce
Konuyla ilgili ne varsa deginmişsiniz. Tesekkur ediyorum.
Hasan AKINÖZEL187 gün önce
Yazaımız çok önemli ve güncel bir konuya değinmiş. Trafikte yaya önceliğine kesinlikle katılıyorum. Ancak ülkemizde gerekli fiziki ve eğitim altyapıları oluşturulmadan uygulamaya geçilmesi beraberinde çok ciddi sorunlarıda getirdi. Gereksiz ve riskli yerlerde yaya geçitlerinin bulunması, ışıklı kavşaklarda bile geçiş hakkını kullanmaya çalışan yayaların olması, aracınızla yaya geçidinde siz dursanız bile bir başka sürücünün yanınızdan tam gaz geçip gitmesi vb. Konular bu geçiş döneminde çok büyük tehlikeler arzediyor. Bu tehlikeleride bertaraf edebi...
Serdar KÜÇÜK187 gün önce
Elbette içerik de üslûp da harika, elinize sağlık.. Özellikle Atakum sahil yolunda yaya geçitlerinde bekleyen yayalara yol vermek cinayete teşebbüş bence. Bu bölgede üst geçit sayısı artırılmalı.
İsmail ŞANAL187 gün önce
Çok olumlu ve bilinmesi gereken her konuya deyinmişsiniz. Ancak en kötüsü de hiç olmadık yerde olmaması gerken yerde birden önündeki araç duruyor kaza olmazsa tabi trafik karışıyor kornalar bağrıp çağırmalrdan sonra bir bakıyorsun trafiği karıştıran kişi acemi yani esas sorun ehliyeti isteyen kişi alıyor ama şoforluk sıfır. Ehliyet alacak kişilerin mutlaka belirli bir süre staj (servis arabalarında,okul servisi, personel servisi ve dolmuşlarda) yapmalılar. Şoforluk tecrübe olmadan olamaz. Soun çok ta bana göre en önemlisi bu.
Turhan Akşen gazeteci187 gün önce
Eğitim çok önemli ister 7 yaşında ol ister 70 yaşında stk.larida buna liderlik yapmalılar bakınız sizlerin yazınızda bahsettiğiniz bu konuda bir tek tv.de programa rastlamadim neden acaba çünkü rantı yok.
Mustafa Altıntaş187 gün önce
Eğitim ile ceza eş zamanlı devam etmeli.3yıl eğitim verelim sonra cezai işlem başlatırsak,bu kurala uyan sürücü sayısı % 5’i geçmez
Mustafa Yavuz187 gün önce
Tümüne katılıyorum... hocanızın söylediği mühendislik, eğitim ve sorumlandırma işin 3 kelimelik özeti... bunlar olmazsa olmaz dediğiniz gibi...
Zafer YAZAN187 gün önce
Eğitim eğitim eğitim........
BİZ HİÇ ŞAMANİST OLMADIK KİYENİ TÜRKLER ESKİ TÜRKLERLE KAVGALIe - BAYRAM...SeWAP!TÜRKÇÜLÜĞE SALDIRMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİTÜRKÇE'NİN KADERİNİ DEĞİŞTİREN ADAMKORONA'DAN SONRA YAPACAĞIM YİRMİ BEŞ İŞKONAK SİNEMASININ HAYALETİDJJJ GÜÇLERBALKAN TÜRKLERİ'NİN KÖKENİ KARAMANLILARA MI DAYANIYOR?Yazarın Tüm Yazıları