Ara Güler Kimdir? Ara Güler`in Hayatı...

Dünyanın en iyi fotoğrafçıları arasında gösterilen Ara Güler birçok başarısıyla Türkiye’nin göğüsünü kabartacak işlere imza atmıştır. 60. sanat yılını geride bırakmış olan, Ermeni asıllı Türk fotoğraf sanatçısı ve foto-muhabirdir.

Ara Güler Kimdir? Ara Güler`in Hayatı...

ARA GÜLER KİMDİR?

Ara Güler kimdir? Ara Güler 16 Ağustos 1928`de İstanbul`da doğdu. Güler, 6 yaşındayken okumak için İstanbul’a geldi. 1950`de Yeni İstanbul gazetesinde gazeteciliğe başlarken aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesine devam etti.

1962 yılına kadar Hayat dergisinde fotoğraf bölümü şefi olarak çalıştı. 1961`de Birleşik Krallık`ta yayınlanan Photography Annual, onu dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. Aynı yıl Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği`ne kabul edildi ve bu kuruluşun Türkiye`den tek üyesi oldu. Fotoğraf dünyasının çok önemli yayınlarında fotoğrafları kullanıldı, kendisinden bahsedildi. ABD`de, Almanya`da, Paris`te çeşitli sergiler açtı. Bu arada, Bertrand Russell, Winston Churchill, Arnold Toynbee, Picasso, Salvador Dali gibi birçok ünlünün fotoğrafını çekti, röportajlar yaptı.

1979`da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti`nin foto muhabirliği dalındaki birincilik ödülünü aldı. 1980`de fotoğraflarının bir kısmı Karacan Yayıncılık tarafından kitap haline getirildi. 1986`da Hürriyet Vakfı`nca basılan, Prof. Abdullah Kuran`ın yazdığı Mimar Sinan kitabını fotoğrafladı. Bu kitap 1987de Institute of Turkish Studies tarafından İngilizce olarak yayınlandı.

Ara Güler`in fotoğraflarının büyük bir bölümü Fransa, ABD ve Almanya`da çeşitli müzelerde sergilenmekledir. Fotoğraflarında Leica makinasını kullanmıştır. Fotoğrafın sanat dalı olmadığını düşünmektedir. Ara Güler kendisini: “Ben de gazeteciyim. Fotoğrafçı değilim. Fotoğrafçı ile gazeteci arasındaki fark budur. Fotoğrafçı bomba patlar kaçar. Ama gazeteci peşinden gider olayı yakalamaya çalışır. Ben de bu yaşa kadar ona göre çalıştım” şeklinde tanımlıyor.

DÜNYACA ÜNLÜ O İSİMLERİ OBJEKTİFİNE TAŞIDI

Ara Güler birçok ünlü ismi objektifine taşıdı. İsmet İnönü, Winston Churchill, Indira Gandi, John Berger, Bertrand Russell, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Salvador Dali, Maria Callas, Fikret Mualla, Picasso gibi birçok ünlü kişi ile roportajlar yapmış ve fotograflarını çekmiştir. En ünlüsü fotoğrafcılara poz vermeyen Picasso`dur.

Ara Güler, 90 yaşında hayata gözlerini yumdu.