Atık yağları geri dönüştürerek 181 bin TL kazandılar

Atık yağları geri dönüştürerek 181 bin TL kazandılar

Muratpaşa Belediyesi'nin Çevreci Komşu Kart projesiyle, Ocak-Haziran döneminde 9 bin 545 litre bitkisel atık yağın geri dönüşümünü sağlandı. Atık yağın geri dönüşümünü sağlayan ilçe sakinleri 181 bin 365 lira kazandı.


Muratpaşa Belediyesinin cam, kağıt, plastik ve metalden oluşan atıklarının kayıpsız geri dönüşümünü sağlayarak hem ülke ekonomisine katkı sağlayan hem doğayı koruyan geri dönüşüm projesi Çevreci Komşu Kart, Nisan 2016'da pilot mahallelerde başladı. Proje başarılı sonuçların ardından kısa sürede ilçe genelinde uygulanmaya başladı. Muratpaşa Belediyesi, 2019'dan itibaren bitkisel atık yağları Çevreci Komşu Kart kapsamında evlerden toplamaya başladı.

Litresi 15 TL
Fındık, mısır, zeytin, ayçiçeği, pamuk ve soya gibi yağlık bitki tohumlarından üretilen yağın litresi için ise 15 lira geri ödeme yapılırken bu yılın 6 aylık döneminde 9 bin 545 litre bitkisel atık yağ evlerden toplandı. Genellikle kızartmalarda kullanılan ve sonrasında pet şişelerde çöpe atılan yağları atmayan ilçe sakinleri ise 181 bin 365 lira kazandı. Para kart özelliğine sahip Çevreci Komşu Kart, Türkiye'nin her noktasında kredi kartı POS cihazı olan tüm iş yerlerinde kullanılabiliyor.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER