Kütahya'da 100 milyon TL'lik sermaye artırımı isteği, AK Parti ve MHP'li meclis üyelerinin oyalarıyla reddedil

Kütahya'da 100 milyon TL'lik sermaye artırımı isteği, AK Parti ve MHP'li meclis üyelerinin oyalarıyla reddedil

Kütahya Belelediyesi'nin iştiraklerinden Simpaş A.Ş. için 100 milyon TL'lik sermaye artırımı isteği, CHP'li meclis üyelerinin 'evet' oyuna mukabil, AK Parti ve MHP'li meclis üyelerinin oyalarıyla reddedildi.


Meclis toplantısında gündemin 18. maddesinde Kütahya Belediyesinin yüzde 99,7 hissesine sahip olduğu Simpaş A.Ş.'nin sermaye artırımı konusu müzakere edildi.
Simpaş A.Ş.'nin yönetimini 26 Mayıs günü devraldıklarını belirten Belediye Başkanı Eyüp Kahveci, 'Simpaş'ın bünyesindeki Vazoz, tekstil atölyesi, yemekhane, yöresel el sanatları ve doğal taş işleme tesisleri baştan sona zarar. Kar eden hiçbir şirketimiz yok. Yeni ekipmanlar ve kapasite artırımı için sermaye artırımı yapalım' dedi.
100 milyon TL'lik sermaye artırımı talebine; şirket bünyesinde bulunan şehirler arası otobüs terminali işletmesi için yapılan sözleşme gereği terminalin modernize edilmesi, akaryakıt LPG satış istasyonunun yapılması; Vazoz, tekstil atölyesi, yemekhane, yöresel el sanatları ve doğal taş işleme tesisleri için makine ve ekipman alımı yapılarak kapasite artırımı gerekçe gösterildi.
Başkan Kahveci'nin oylamaya sunduğu gündem maddesi, AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi.
'Şirketlerin üretim kaydı yok, sadece kesilmiş fatura kayıtları var' diyen Başkan Kahveci, 'Vazoz markası 2021 yılında 1 milyon 150 bin TL'ye satın alınmış. Sonraki yıllar dahil olmak üzere hep zarar etmiş, bunu gördük. Tekstil atölyesinde 37 tane makinemiz var. Bu makinelerde kadın iç çamaşırları, ev tekstilinde çarşaf, kılıf, yatak örtüsü, yastık örtüsü ve benzerleri yapılıyor. Baştan sona zarar etmiş. Sonra sosyal tesisleri inceledik, baştan sona kadar zarar. Geçmiş süreci inceledik, ortada kayıt yok. Firmalara soruyoruz; bize gönderdiğiniz hammaddeyi söyleyin, biz de ne kadar üretim yapmışız, ne kadar kalmış bir izafi. Firmalar bize şunu söylüyor; 'siz ne diyorsanız bizim için kabuldür'. Ne gönderdik diyoruz, ortada kayıt yok ama sadece muhasebede kesilmiş faturalarımız ve bize gelen kayıtları var. Vazoz ve diğer şirketlerimizde kapasite, optimum kapasite değil. Zarar ediyor' ifadelerini kullandı.
Kütahya Belediye Meclisi'nde CHP'nin 11, AK Parti'nin 16 ve MHP'nin de 10 üyesi bulunuyor.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER