Başkonsolos Iahsvılı'dan Başkan Bozan'a ziyaret

Başkonsolos Iahsvılı'dan Başkan Bozan'a ziyaret

Bir takım ziyaretlerde bulunmak üzere Kars'a gelen Gürcistan Trabzon Başkonsolosu Nikoloz Iahsvılı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kadir Bozan'ı ziyaret etti.


KATSO Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette Başkan Kadir Bozan, Başkonsolos Nikoloz Iahsvılı'ye ziyaretlerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
2 ülke arasındaki ilişkilere yönelik değerlendirmelerin yapıldığı, sohbet ortamında gerçekleşen görüşmede Başkan Bozan, Kars'ın ekonomik anlamda Gürcistan ile güzel bir ticari ilişkilerinin olduğunu ancak yeterli düzeyde olmadığını, ticari potansiyelin artırılması gerektiğini vurguladı.
Bozan, ayrıca Kars'ın tarihi ve doğal güzellikleri ile önemli bir turizm potansiyeline sahip olduğunu belirterek Gürcistanlı turistleri Kars'a davet etti.
Kars'ı tercih eden Gürcistanlı turistlerin turizm destinasyonlarını da ziyaret etmelerinden memnun kalacaklarını ifade eden Başkan Bozan, başta Ani Antik Kenti olmak üzere Çıldır Gölü, tarihi yapılar, kiliseler, Kars Müzesi ve Sarıkamış Kayak Tesisinin son zamanlarda ilgiyle ziyaret edilen yerler arasında olduğuna dikkat çekti.
Kars'ta olmaktan memnuniyet duyduğunu vurgulayan Iahsvılı, 'Kars ile Gürcistan arasında ticaret ve turizm alanı ile ekonomik ilişkiler güzel bir şekilde ilerlemekte. Bizler de ilişkileri güçlendirmek için çalışıyoruz. Şu anda Kars ile Gürcistan arasındaki ticaret hacmi çok yetersiz, ticaret hacmini yukarılara taşımak için çaba sarf etmeliyiz. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattı ve Aktaş Sınır Kapısı'nın ticari ilişkilerimizi daha da geliştireceğine inanıyorum. İki ülke arasında yapılan lojistik yatırımlarının öneminin farkındayız ve bu potansiyeli tam kapasite kullanmak istiyoruz. Sizlerin de desteğiyle ticari potansiyelimizi geliştireceğimize inanıyorum' dedi.
Başkonsolos Nikoloz Iasvili Kars'ta olmaktan ve kendilerine göstermiş oldukları misafirperverlikten dolayı Başkan Kadir Bozan'a teşekkür etti. Başkan Bozan ziyaret anısına Başkonsolos Iasvili'ye bir de plaket takdim etti.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER