Samsun'da yağmursuyu baskınlarına karşı önlem

Samsun'da yağmursuyu baskınlarına karşı önlem

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ), özellikle yaz aylarında yaşanan yağmur suyu baskınlarına karşı önlemler alıyor. SASKİ bu kapsamda Bafra ilçesinde de keson kuyu terfi merkezi inşaatına başladı.


Karadeniz'in merkezi Samsun'da hayatı kolaylaştırıp yaşam konforunu artırmayı hedefleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi, bütün ilçelerinde içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon şebeke hattı yenileme çalışmalarına devam ediyor. İçme suyu ve atık su arıtma tesisi yatırımlarını aralıksız sürdüren SASKİ Genel Müdürlüğü, keson kuyu yağmursuyu terfi merkezleri inşa ediyor.
Cadde ve bulvarlar ile ara sokaklarda biriken yağmur sularını hızla toplayacak keson kuyulardan ilkini Canik ilçesi Gülsan Sanayi Bölgesi'nde inşa ederek işletime alan SASKİ, yüzey sularını Mert Irmağı'na deşarj ediyor. Ekipler, Terme'nin Çay Mahallesi'nde başlattığı ikinci yağmursuyu kuyu projesinde de önemli mesafe kat etti. Çalışmaların sürdüğü inşaatın tamamlanmasıyla yağmur suları, Terme Çayı'na iletilecek. Terme Keson Kuyu Terfi Merkezi'nin aynısını Bafra'da inşa etmeyi sürdüren SASKİ Genel Müdürlüğü, 10 metre çapında ve 10 metre derinliğindeki keson kuyuyu, 28 milyon TL'ye mal edecek. Proje bittiğinde ise yağmur suları, güçlü pompalarla Baduk Kanalı'na deşarj edecek.

'3 ilçemizdeki su baskınlarını büyük oranda önlemiş olacağız'
Yapımı devam eden keson kuyu inşaatıyla ilgili bilgi veren SASKİ Genel Müdürü Dr. Bahattin Yanık, Terme ve Bafra'daki terfi merkezi imalat çalışmalarının planlı şekilde sürdüğünü kaydetti. Samsun'un her noktasında içme suyu, yağmursuyu, kanalizasyon yatırımı gerçekleştirdiklerini ifade eden Yanık, 'Çay Mahallesi'ndeki yağmursuyu keson terfi merkezinin yüzde 80'i tamamlandı. Ardından vakit geçirmeden Bafra Kemal Paşa Mahallesi'ndeki yatırımın startını verdik. Şu an keson kuyu terfi merkezi inşaatına devam ediyoruz. Akabinde pompa montajı ile borulama işine başlanılacak. Böylelikle 3 ilçemizdeki su baskınlarını büyük oranda önlemiş olacağız' dedi.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER