Mide kanseri sinsice ilerleyebilir

Mide kanseri sinsice ilerleyebilir

Liv Hospital Samsun Genel Cerrahi ve Medikal Onkoloji Kliniği'nden Prof. Dr. Serdar Yol, mide kanseri hakkında açıklamalarda bulundu.

Mide kanserinde son yıllarda artış görüldüğüne dikkat çeken Liv Hospital Samsun Genel Cerrahi ve Medikal Onkoloji Kliniği'nden Prof. Dr. Serdar Yol, "Hastalık hiçbir belirti vermeden ilerleyebilir. Bu yüzden aşırı tuzlu, salamuralı yiyecekleri her gün yemekten kaçınmak gerekir" dedi.

Mide kanserinin dünyada akciğer kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanser türü olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yol, "Ülkemizde erkeklerde görülen kanserlerin yüzde 7,4'ünü, kadınlarda ise yüzde 6'lık bir oranı oluşturan mide kanseri, son yıllarda giderek artış göstermektedir. Erkeklerde, A kan grubundaki kişilerde, sigara içenlerde ve şişmanlarda mide kanseri görülme riski daha fazladır. Hastalık farklı nedenlerle de gelişebilmektedir. Bu sebeplerden bazıları midede hazımsızlık, şişkinlik ve ülsere neden olan "Helicobacter pylori" adı verilen bakteri türü tedavisinin ihmal edilmesi, geçmişte mide sinirleri kesildiği için uzun yıllar midede asit salgılanmamış olması, tütsülenmiş yiyecekler (mide kanserinin Japonya'daki görülme sıklığı fazladır), genetik yatkınlık,  kişide gastrit ve B12 vitamini eksikliği olması ve mide polipleridir" diye konuştu.

Mide kanserinin belirtileri

Mide kanserinin hiçbir belirti vermeden ilerleyebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Yol, "Mide kanseri bazen hiçbir belirti vermeden sinsice ilerleyebilir. Belirtiler geç dönemlerde görüldüğünde, hasta cerrahi müdahale şansını kaybetmiş olabilir.  Öte yandan karnın üst kısmında şişkinlik, ağrı, çabuk doyma, iştahsızlık, bulantı, kusma, beraberinde hızlı kilo kaybı, kansızlık (anemi), dışkıda gizli kan testinin pozitif çıkması hastalığın başlıca belirtileri arasındadır. Ancak tüm bu bulguların günlük yaşantıda sık rastlanan, sıradan şikâyetler olması doktora başvurma konusunda gecikmelere yol açabilir. Hastalığın erken tanısı cerrahi girişimler bakımından avantaj sağlar. Kanser ileri dönemlerde teşhis edildiğinde çevre organlara yayılmış olma riski, hastalığın kesin tedavi şansını azaltmaktadır. Böyle durumlarda ameliyat öncesinde kemoterapi uygulanır ve kanserdeki gerileme izlenir. Burada amaç, tekrar ameliyat şansını kazanmaktır. Eğer cerrahi olarak kansere müdahale şansı yoksa; "palyatif" denilen, hastaya konfor sağlayacak ameliyat yöntemleri uygulanır. Bu işlemde hastanın kanser açısından tedavisi gerçekleşmez ancak hastanın yeme içme düzenine devam etmesi sağlanır" dedi.

"Tedavi sonrası tedbiri elden bırakmayın"

Hastanın tedavisi için cerrahi yöntemler kullanıldığında, midenin büyük bir kısmı veya tamamının alındığını ifade eden Serdar Yol, "Böyle bir operasyon sonrası hastanın sık aralıklarla, küçük porsiyonlarla beslenmesi ve besinleri çok iyi çiğneyerek yutması önerilmektedir. Mide kanseri ameliyatı ve tedavisi sonrası hasta, "Ameliyat oldum kurtuldum" düşüncesine kapılmamalı, düzenli kontrollerine devam etmelidir" şeklinde konuştu.

"Tedavide gecikme başarı şansını düşürüyor"

Mide kanserinde tedavi yollarından bahseden Prof. Dr. Yol, "Mide kanserinde tedavinin başarısı kanserin yakalanma süresine, yakalanma evresine, hastanın yaşına, beraberinde görülen hastalıklara, lenf bezleri ile çevre ve uzak organların tutulumuna bağlıdır. Erken evrede teşhis ve tedavi ile 5 yıllık yaşam şansı yüzde 90-100 iken, ileri evre tümörlerde bu oran yüzde 15-25'e kadar düşmektedir. Aşırı tuzlu, salamuralı yiyecekleri her gün yemekten kaçınmak, közde pişirilen gıdalardan uzak durmak, bol taze sebze yemek, sporu ihmal etmeden ideal kiloyu korumak hastalığın tedavi başarısını yükselten önemli faktörlerdir" diyerek sözlerini sonlandırdı. 

EN ÇOK OKUNAN HABERLER