Rektör Turabi açıkladı: 'Turizm ile Spor Bilimleri Fakülteleri için dosyalarımızı YÖK'e sunduk'

Rektör Turabi açıkladı: 'Turizm ile Spor Bilimleri Fakülteleri için dosyalarımızı YÖK'e sunduk'

Amasya Üniversitesi bünyesine iki yeni fakülte kazandırılması için hazırlıklar tamamlanarak adımlar atıldı. Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, 'Lisans düzeyinde mezun verecek bir Turizm Fakültesi ve Spor Bilimleri Fakültesi kurulmasıyla ilgili dosyalarımızı YÖK'e sunduk' dedi.


Amasya Üniversitesi'nin 2023-2024 akademik yılı açılış programında 2023 yılı itibarı ile 70'i profesör, 101'i doçent, 263'ü doktor öğretim üyesi, 180'i öğretim görevlisi, 110'u araştırma görevlisi olmak üzere toplam 724 akademik personelin üniversitede görev yaptığını anlatan Prof. Dr. Turabi, 'Üniversitemizde 10 bin643'ü önlisans, 7bin566'sı lisans, bin598'i lisansüstü olmak üzere 20 bine yakın öğrencinin en nitelikli biçimde yetişmesi için büyük bir özveriyle çalışmaktayız' diye konuştu.
Amasya Üniversitesi bünyesinde 8 fakülte, 3 enstitü, 1 yüksekokul, 8 meslek yüksekokulu ile 9 uygulama ve araştırma merkezinin bulunduğuna değinen Turabi, 'Yükseköğretim Kurulunun oluruyla Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde dört lisansüstü program daha açıldı. Üniversite bünyesinde açılan yeni lisansüstü programlar ile doktora programı sayısı 17'ye, yüksek lisans program sayısı ise 51'e yükseldi. Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Başkanlığı Peyzaj Mimarlığı Tezli Yüksek Lisans Programı, Şehir ve Bölge Planlama Anabilim Dalı Başkanlığı Şehir Planlama Tezli Yüksek Lisans Programı ile Makine Mühendisliği Anabilim Dalı bünyesinde Makine Mühendisliği Doktora Programı ve Elektrik Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı bünyesinde Elektrik Elektronik Mühendisliği doktora programları açıldı' şeklinde konuştu.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER