Sosyal medya üzerinden kandırılarak terör örgütüne katılan terörist teslim oldu

Sosyal medya üzerinden kandırılarak terör örgütüne katılan terörist teslim oldu

Sosyal medya üzerinden kandırılarak PKK/KCK terör örgütüne katılan A.T. (17), İran'dan Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki Gürbulak Sınır Kapısı'na gelerek güvenlik güçlerine teslim oldu. Batman'a getirilen terörist, ailesiyle buluşturuldu.


Batman İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüklerinin, PKK/KCK silahlı terör örgütüne katılan şahıs ve aileleriyle birlikte sürdürülen bilgilendirme, önleme ve ikna çalışmaları aralıksız devam ediyor.
Hakkında 'Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma' suçu kapsamında aranma kaydı bulunan 'Mahsum' kod adlı A.T. (17) isimli terörist hakkında, silahlı terör örgütüne katılmak üzere evden ayrılması ve kendisinden bir süre haber alamayan ailesinin ihbarı üzerine çalışma başlatıldı.
Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüklerinin çalışmaları sonucu A.T.'nin, terör örgütü PKK/KCK'ya katılmak üzere kaçak yollarla sınırı geçerek İran'a geçtiği belirlendi.
İran'daki saha unsurlarının desteği ile ikna edilen A.T.'nin, Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki Gürbulak Sınır Kapısı'na gelerek güvenlik güçlerine teslim olması sağlandı.
Emniyet ekiplerince teslim alınan A.T., Batman'a getirilerek ailesiyle buluşturuldu. Batman Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin 2023 yılı içerisinde ikna edip teslim olmasını sağladığı örgüt mensubu sayısı ise 9'a ulaştı.

Anneden çağrı: 'Çocuklarımıza sahip çıkalım'
Emniyet Müdürlüğünde oğlu ile buluşturulan anne uzun bir süre oğluna sarıldı. Ailelere çocuklarına sahip çıkma çağrısında bulunan ismini vermek istemeyen anne, 'Tüm anne babalara sesleniyorum; çocuklarımıza sahip çıkalım. Allah devletimizi başımızdan eksik etmesin. Bildiğimiz her şeyi devletimizle paylaşmak zorundayız. Emniyet güçlerine yardımcı olmamız gerekiyor çünkü bizden daha çok onlar uğraşıyor çocuklarımız için' dedi.

Sosyal medyadan etkilenerek katıldı
Teslim olan A.T., ilk ifadesinde sosyal medya üzerinden yapılan silahlı terör örgütü PKK/KCK propagandalarını izlediğini anlattı.
Sosyal medya üzerinden silahlı terör örgütü PKK/KCK'nın propagandalarını izledikten sonra tanımadığı birilerinin kendisiyle irtibata geçtiğini ve kandırılarak kaçak yollarla İran'a gönderildiğini söyledi.
'Mahsum' kod adlı terörist, ailelere çocuklarını sosyal medyadan uzak tutmaları çağrısında bulundu.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER