Fındık 150 TL olacak iddiası!

Fındık 150 TL olacak iddiası!

Karadenizlinin en önemli geçim kaynağı fındık fiyatında büyük hareketlilik yaşanıyor. Fındık fiyatlarında daha önceki yıllara göre görülmemiş hareketlilik üreticinin yüzünü güldürüyor. Öngörüler ise piyasada 110 TL'yi bulan fiyatın ise 150 TL'ye kadar ulaşacağı yönünde.

Serbest piyasada sürekli artan fındık fiyatları ile ilgili çarpıcı iddia! Fındık alım fiyatlarının serbest piyasada devletin açıkladığı fiyattın çok üstünde seyretmesine neden olan rekolte düşüklüğü nedeniyle fındığın fiyatının daha da artacağı ve hatta 150 TL'yi bulacağı iddia ediliyor.

Fındık rekoltesindeki düşüklüğü neden gösteren Ferrero Fındık firmasının bir yetkilisi, fındığın bu yıl 150 TL'yi bulabileceğini iddia etti. Bilindiği gibi fındık önceki yıllarda serbest piyasada TMO'nu alım fiyatlarından en az 10 TL daha düşük fiyattan satılırken, bu yıl açıklanan 85 TL'nin üzerinde seyreden serbest piyasadaki fındık fiyatları her geçen gün artış eğilimi gösteriyor. Bunun sebebi ise ülke çapında rekoltenin az olması, bütün dünyada fındığa talebin ise fazla olması.

Fındık 150 TL olacak iddiası!

Ferrero yetkilisi yaptığı açıklamada, "2023 yılı fındık rekoltesinin düşük olduğundan bu şekilde öngörüyoruz. Bu şekilde giderse devlet TMO'daki fındığı piyasaya sürmediği takdirde fındık fiyatı 150 TL olacaktır. Bu nedenle fındığını elinde tutan üretici kazançlı çıkacaktır" diye konuştu.  

Samsun'da güncel fındık fiyatları

Samsun'da güncel fındık fiyatları her geçen gün artış eğilimi gösteriyor. Önceki yıllardan farklı olarak serbest piyasada, TMO'nun açıkladığı alım fiyatının üzerinde seyreden fındık fiyatları üreticilerini yüzünü güldürüyor. Özellikle Çarşamba piyasasındaki fındık alımlarının 110 TL'den seyretmesi piyasayı büyük oranda hareketlendirdi.

Fındık 150 TL olacak iddiası!

TMO 2023 FINDIK ALIM FİYATI PİYASANIN GERİSİNDE KALDI

TMO Kabuklu fındık alım fiyatı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 07 Ağustos 2023'te açıklanmıştı.

Bu kapsamda %50 sağlam iç fındık esasına göre TMO'nun uygulayacağı alım fiyatları;

Giresun kalite kabuklu fındık için 84,00 TL/Kg,

Levant kalite kabuklu fındık için 82,50 TL/Kg,

Sivri kalite kabuklu fındık için 80,00 TL/Kg,

Standart dışı kabuklu fındık için 75,00 TL/Kg'dır.

ÖZEL HABER - SAMSUNSONHABER