CHP Eski Vekilinden Giresun'dan Ankara'ya Fındık Yürüyüşü

CHP Eski Vekilinden Giresun'dan Ankara'ya Fındık Yürüyüşü

CHP 21. Dönem Giresun Milletvekili Hasan Akgün, fındık taban fiyatının düşük olması ve Fiskobirlik'in devreden çıkarılmasını protesto için Giresun'dan Ankara'ya Fındık Yürüyüşü başlattı.

Fındık için Giresun'dan Ankara'ya yürüyor

Yürüyüşüne 3 gün önce Giresun'dan başlayan ve bugün Samsun Atatürk Anıtı'na gelen Hasan Akgün, Fındık fiyatlarının çok düşük olduğunu, üreticinin kendisi çalışmazsa masraflarını bile karşılayamadığını söyledi. Kendisi de bir fındık üreticisi olan Akgün, "Fındık Türkiye'de üreticiden kilogramı 100 TL'den alınıyor. Ancak Avrupa'da fındığın fiyatı 9 Dolar. Bu aradaki fark kimin cebine giriyor. Eğer Devlet kazanıyorsa sözümüz yok. Ancak aracılar ve tüccarlar kazanıyorsa bunun önüne geçilmesi lazım. Bu nedenle bu farka ve fındık üreticisinin hakkını almadığına dikkat çekmek için Giresun'dan Ankara'ya yürüyüş başlattım" dedi.

CHP Eski Vekilinden Giresun'dan Ankara'ya Fındık Yürüyüşü

Üreticinin hakkı verilmeli!

Fındıktaki fiyat sorununu çözmek için üreticinin hakkının verilmesi gerektiğini dile getiren Akgün, "Bunun sağlanması için de Fiskobirlik'in yeniden sisteme sokulması lazım. Bugün fındık işçisinin yevmiyesi Giresun'da Bin 100 TL. Önceden 3 kg fındık 1 yevmiyeyi karşılıyordu. Şimdi 10 kg. fındık bir yevmiyeyi karşılayabiliyor. Fındık üreticisi için asıl tehdit de TMO'nun elindeki  stokları piyasaya sürmesi.. Eğer bunu yaparsa fındık 85 liranın altına düşer. Devletin bu yanlışı yapmaması ve zarar eden üreticinin daha fazla zarar etmesini engellemesi lazım. Biz eğer sesimizi duyurabilir ve fındık üreticisinin hakkını alabilir, ürününe hak ettiği değeri kazandırabilirsek amacımıza ulaşmış olacağız." dedi.

CHP Eski Vekilinden Giresun'dan Ankara'ya Fındık Yürüyüşü

Hasan Akgün, açıklamalarının ardından Atatürk Anıtı'nın önünden Ankara'ya yürüyüşüne devam etti.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER