Binlerce öğrenci kendi okullarına dönüyor!

Binlerce öğrenci kendi okullarına dönüyor!

Samsun'da geçen eğitim öğretim döneminde deprem güçlendirmesi yapıldığı için birçok okulda misafir olarak eğitim öğretime devam eden binlerce öğrenci, yeni eğitim öğretim yılı ile birlikte yuvalarına dönüyor.

Güvenli ve yeni okullarda öğrenim görecekler!

Samsun'da okullarda gerçekleştirilen güçlendirme çalışmalarının, hasarlı veya depreme karşı dayanıksız olan binalar için hayati önem taşıyan bir uygulama olduğunu ve bu konuda çok önemli bir yol aldıklarını belirten Samsun Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Ağar, "Bu çalışmalar sayesinde eğitim yuvalarımız en uygun güçlendirme tekniği seçilerek depreme karşı korunaklı hale getirildi. Bu sayede öğrencilerimiz daha güvenli ve daha yeni eğitim öğretim ortamlarına kavuşmuş oldular" dedi.

Binlerce öğrenci kendi okullarına dönüyor!

Samsun'da deprem güçlendirmesi yapıldığı için misafir olarak en uygun başka bir okulda eğitim öğretim faaliyetlerine dahil edilen binlerce öğrencinin, 2023-2024 eğitim öğretim dönemi ile birlikte kendi okullarına döneceklerini belirten Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Ağar, "Eylül ayında Deprem güçlendirmesi tamamlanan eğitim öğretime 12 okulda 4.559 öğrenci ile devam edilecektir. Bununla birlikte 24 okulun güçlendirmesi bitti, 4 yeni okulun inşaatı tamamlandı. Bütün amacımız depreme dayanıklılık bakımından riskli olarak değerlendirilen binaların bir an evvel depreme dayanıklı hale getirilerek hem öğrencilerimiz hem de eğitim çalışanlarımız için sağlıklı eğitim öğretim ortamları oluşturmak ve olası tehlikeleri bertaraf etmektir. Velilerimizin emaneti, yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımızı her türlü tehlikeden korumaya çalışmak en büyük önceliğimizdir" diye konuştu.

Binlerce öğrenci kendi okullarına dönüyor!

"Amacımız güvenli ortamlar oluşturmak"

Samsun'da 21 bin öğretmen ve 280 bin öğrenci ile yeni eğitim öğretim dönemine hazır olduklarını ifade eden Dr. Murat Ağar, "Okullarımızın bakım-onarımı ve depreme dayanıklılık süreçlerini tamamlandık. Yaz döneminde 350'den fazla okulda küçük onarım, boya-badana, temizlik gibi ihtiyaçlarını giderdik. Güvenli okul binaları için deprem güçlendirmesi noktasında 2023 yılı itibarıyla 17 okulumuzun güçlendirmesini tamamlayarak, öğrencilerimizin bu okullarına geçerek öğrenimlerini devam ettirmelerini sağlamıştık. Bugün itibarıyla 7 okulun daha güçlendirmesi tamamlandı. Böylece 2023'te 24 okulda deprem güçlendirmesi tamamlanmış oldu. Son 3 senede 49 yeni okulun inşaatını tamamlayarak eğitime açmıştık. Eylül ayı itibarıyla da 4 okulumuzun daha inşaatı tamamlayarak toplamda 53 yeni okulda öğrencilere hizmet veriyoruz" diye konuştu.

Binlerce öğrenci kendi okullarına dönüyor!

Binlerce öğrenci kendi okullarına dönüyor!

Binlerce öğrenci kendi okullarına dönüyor!

ÖZEL HABER-SAMSUNSONHABER

EN ÇOK OKUNAN HABERLER