Başkan Demir: 'Ekipler canla başla selin izlerini silmeye çalışıyor'

Başkan Demir: 'Ekipler canla başla selin izlerini silmeye çalışıyor'

Samsun'da selin yaralarını sarmak için il genelinde 267 iş makinesi, 129 kamyon ve 915 personelle sahada olduklarını, heyelan ve çökme neticesinde kapanan tüm yolları ulaşıma açtıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, '7/24 mesaimizi sürdürüyoruz. Ekipler canla başla selin izlerini silmeye çalışıyor' dedi.


Metrekareye yaklaşık 150 kg yağmurun düştüğü Samsun'da sel ve heyelan meydana geldi. Afetin büyük olduğu kentte yağmurun başladığı gece saatlerinde sahaya inen Büyükşehir Belediyesi'nin taşkınları önüne geçmek adına derelere iş makinesi yönlendirmesi, cadde ve bulvarlarda rüsubat malzemelerini temizleyerek, tıkanan mazgal ve kanalları açması felaketin daha büyük boyutlara ulaşmasını önledi. Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı, Ulaşım Dairesi Başkanlığı, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ve SASKİ ekipleri yoğun mesai yaparak kentte kısa sürede hayatı normale döndürmeye çalıştı.

'7/24 mesaimizi sürdürüyoruz'
Çalışmalarla ilgili bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, '7/24 mesaimizi sürdürüyoruz. Ekipler canla başla selin izlerini silmeye çalışıyor. İlkadım'da 100. Yıl Bulvarı'nın bağlantı yolları ile Ilıca Çeşmesi ve özel hastane önüne sel sularının taşıdığı hafriyatı kaldırdı. Ihlamur Bulvarı ve Bafra Caddesi'nde heyelanla kayan toprak alındı, Gençlik Parkı, Yenidoğan ve Pazar Mahallelerinde çöken yollar onarıldı. Atatürk Bulvarı, yıkanarak çamurdan temizlendi. Kıran Mahallesi Vatan Caddesi'nde selden zarar görerek ulaşıma kapanan 1,5 kilometrelik kısım yeniden trafiğe açıldı. Atakum'da da Atatürk, İsmet İnönü, Recep Tayyip Erdoğan, Cağaloğlu, 19 Mayıs ve Pamuklu Bulvarları ile Alaçam ve Serhat Caddelerinde yapılan çalışma neticesinde ulaşıma kapalı yol kalmadı. Canik, Tekkeköy, Terme, Çarşamba ve Ayvacık'ta da gerekli müdahaleleri yaptı ekiplerimiz. Şuan bu ilçelerimizde kapalı yol bulunmuyor. Yağıştan etkilenen diğer grup yollarında temizlik ve onarım çalışmaları devam ediyor. Yakakent, Alaçam, 19 Mayıs, Kavak, Asarcık, Ladik, Havza ve Vezirköprü ilçelerinde ise herhangi bir olumsuzluk meydana gelmedi' diye konuştu.
Yol Yapım Bakım ve Onarım Daire Başkanı Cemal Bozkurt ise yaptığı açıklamada, 'Şehrimizde hayatı normal hale döndürmek adına temizlik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yağışların etkilediği her noktada makinelerimiz hiç durdurmadan çalışmaya devam ediyor' şeklinde konuştu.
SASKİ Genel Müdürlüğü de kuvvetli yağışta her noktada 155 araç ve 203 personelle çalışmalarını sürdürdü. Sorumluluk sahasında selden kaynaklı içme suyu, kanalizasyon ve yağmursuyu arızalarına anında müdahale etti. Hasar gören yerler ekiplerin müdahaleleriyle temizlenerek selin bıraktığı izlerden arındırıldı.
Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ekipleri de 12 iş makinesi ve 30 personelle Atatürk, Ihlamur ve Anadolu Bulvarları ile Bafra Caddesi'nde kayan topraklar ile yıkılan ağaçları kaldırdı. Ayrıca yolları ve raylı sistem duraklarını yıkayıp temizledi.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER