Dersler başlamadan, dert başladı!

Dersler başlamadan, dert başladı!

Öğrenci kalem tutuşundan belli olur. Bir zamanlar büyüklerin ağızlarından en sık duyulan bir sözdü. Ancak bugünlerde kalem almak da, defter almak, çanta ve okul kıyafeti almak da neredeyse imkânsız hale geldi. Böyle olunca da dersler başlamadan, dert başladı.

Okula başlamanın maliyeti neredeyse asgari ücretin yarısına denk geliyor. Okulların açılmasına sayılı günler kala maliyetler büyük, doldurulacak poşetin ebatları ise oldukça küçük. Eskilerin değimi ile 'okuyacak çocuk kalem tutuşundan belli olur' şeklindeki yaklaşımı artık değerini yitiriyor. Yaşanan ekonomik sıkıntılarla mücadele eden veliler için, kalemi de yazılacak kâğıdı bulmak da artık çok zor. Okulların açılmasına birkaç hafta kala velilerin uygun kırtasiye arayışı hız kazandı. Çantasıydı, kalemiydi derken, para bitiyor ama poşet dolmuyor.

Veliler 11 Eylül'e hazırlanıyor

11 Eylül'de okul zili çalacak, ancak milyonlarca öğrenci için velilerin masrafları katlandıkça katlandı. Çocuğunun okul masraflarını düşünmek birçok veli için dert oldu. Artan enflasyon ve zamlar okulların açılmasına kısa bir süre kala birçok veli için dert oldu. Okullar açılacak açılmasına anacak, ekonomik sıkıntılarla mücadele eden velileri "bu fiyatlarla bu kadar masrafın altından nasıl kalkacağız?" derdi sardı. Ders başlamadan şimdiden dert başladı. Kırtasiye başta olmak üzere bir öğrencinin eğitimi için yapılan masraflar, okul ve servis giderleri katlandı. Okul masraflarını düşünen veliler kara kara düşünmeye başladı.

Dersler başlamadan, dert başladı!

"En az 3 çocuk önerisine uyduk, şimdi de kara kara düşünüyoruz"

İlk ve ortaöğretime giden 4 çocuk babası Gürkan Kaçan, asgari ücretle çalıştığını belirterek 4 çocuğun okul masraflarını karşılamanın böyle bir enflasyonda mümkün olmadığını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir dönem sıkça dile getirdiği en az 3 çocuk önerisine aldandığını belirten Gürkan Kaçan, "Bu yıl ilkokul ve ortaokula gidecek 4 çocuğum var. İkisi ikiz olmak üzere 4 çocuğun masraflarının altından nasıl kalkabileceğimizi düşünüyoruz kara kara. Biz devlet büyüğünün önerisine uyduk ancak, bunun böyle olabileceğini tahmin edemedik" diye konuştu.

ÖZEL HABER-SAMSUNSONHABER

 

EN ÇOK OKUNAN HABERLER