İnme tanısı konulduğu anda tedavi süreci başlamalı

İnme tanısı konulduğu anda tedavi süreci başlamalı

Liv Hospital Samsun Nöroloji Kliniği'nden Uzm. Dr. Abdurrahman Akbaş, Dünya İnme Günü dolayısıyla 'inme (felç)' hakkında bilgilendirmede bulundu.

Beynin bir kısmına giden kan akışı azaldığında veya kesintiye uğradığında, beyin dokusunun oksijen ve besin almasını önleyen bir inme (felç) meydana geldiğini ve beyin hücrelerinin dakikalar içerisinde ölmeye başladığına dikkat çeken Liv Hospital Samsun Nöroloji Kliniği'nden Uzm. Dr. Abdurrahman Akbaş, Dünya İnme Günü dolayısıyla "inme (felç)" hakkında bilgilendirmede bulundu.

İnme belirtileri fark edildiğinde en kısa sürede acil servise ulaşılarak inme tanısı konulduğu anda acil tedaviye başlanması gerektiğini söyleyenNöroloji Uzmanı Dr. Abdurrahman Akbaş, "Damar tıkanıklığına bağlı inmelerde damar açıcı tedavi uygulanabilir. Kanamaya bağlı inmelerde ise bazen beyin cerrahisi uzmanı tarafından ameliyat yapılması gerekebilir" dedi.

İnmenin oluştuğu bölgedeki fonksiyonlarda geçici ya da kalıcı kayıplar oluştuğunu vurgulayan Uzm. Dr. Abdurrahman Akbaş, "İnme belirtileri fark edildiği anda en kısa sürede acil servise ulaşılmalıdır. Sağlık kuruluşunda yapılacak muayene sonrası hızlıca tomografi veya diffüzyon emar (MRG) çekilir. İnme tanısı konulduğu anda tedavi süreci başlar" diye konuştu.

Tekrarlaması önlenebilir

İnmedeki tedavi yöntemlerinden bahseden Uzm. Dr. Akbaş, "Damar tıkanıklığına bağlı inmelerde damar açıcı tedavi uygulanabilir. Kanamaya bağlı inmelerde ise bazen beyin cerrahisi uzmanı tarafından ameliyat yapılması gerekebilir. Erken dönemde hastalar acil servis sonrası inmenin nedenine ve şiddetine göre yoğun bakım, nöroloji veya beyin cerrahisi kliniklerinde yatırılır. Bu süreçte ilk tıbbi veya girişimsel tedaviler uygulanır. İnme geçirme nedeni tam olarak belirlenir ve tekrarlamasını önlemek amacıyla gerekli ilaç tedavilerine başlanır" ifadelerini kullandı.

Yatarak veya ayakta tedavi mümkün

Tedavi sürecinden sonra ihtiyaca göre hastanede yatarak veya ayaktan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları başladığını sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Abdurrahman Akbaş, "İnme tedavisinde yapılan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları nöro-rehabilitasyon uygulamaları olarak tanımlanabilir" diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

 

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da ilginç görüntü! Yolun ortasında namaza durdu

Samsun'da ilginç görüntü! Yolun ortasında namaza durdu

Ladik yeni pazar yerine kavuştu

Ladik yeni pazar yerine kavuştu

CHP'nin Samsun'da vekil sayısı 1'e düşüyor

CHP'nin Samsun'da vekil sayısı 1'e düşüyor

Samsun'da dehşete düşüren kaza! Ölü ve yaralı var

Samsun'da dehşete düşüren kaza! Ölü ve yaralı var

Samsun'da bu hafta hangi etkinlikler var?

Samsun'da bu hafta hangi etkinlikler var?