İnme Tedavisinde İlk 4 Saatte Müdahale Hayati Önemde

İnme Tedavisinde İlk 4 Saatte Müdahale Hayati Önemde

VM Medical Park Samsun Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Yakup Türkel, 10 Mayıs Dünya İnme Farkındalık Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Dünya İnme Farkındalık Günü dolayısıyla uyarılarda bulunan VM Medical Park Samsun Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Yakup Türkel, "İnme tedavisinde en önemli faktör tedaviye çabuk ulaşabilmektir. Biz bunu 'zaman beyindir' şeklinde ifade ederiz. Yani kaybedilen her dakika beyinde milyonlarca hücrenin ölümü demektir. İnme hastası ilk dört buçuk saat içinde hastaneye gelebilirse yapılacak trombolitik (damar açıcı) tedavi ile erken başvuru oranına göre 3-9 hastadan biri kurtarılabilecekken, bu durum sağlanamadığından büyük oranda hasta kaybedilmekte veya sakat kalmaktadır" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre her yıl yaklaşık 15 milyon kişinin inme geçirdiğini söyleyen Doç. Dr. Türkel, "İnme, sakatlık oluşturan hastalıkların en yaygın ve ölümcül ikinci sebebidir. Ülkemizde de en sık görülen akut nörolojik hastalık inmedir. Bu kadar önemli ve hayati olan sağlık problemi hakkında bilinçlenmek hayat kurtarıcı olabilir. Bu yaygın hastalık grubunda farkındalığı artırmak, koruyucu ve tedavi edici koşulların iyileştirilmesine dikkat çekmek üzere 10 Mayıs tarihi İnme Farkındalık Günü olarak ilan edilmiştir. İnme beyin damar hastalıklarının ani olarak ortaya çıkan ve çok hızlı tedavi gerektiren bir durumdur" diye konuştu.

ANİDEN ORTAYA ÇIKAN BELİRTİLERE DİKKAT EDİLMELİ

İnme belirtilerinin değişkenlik gösterebileceğini dile getiren Doç. Dr. Türkel, aşağıdaki belirtiler aniden ortaya çıkarsa hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini veya 112'nin araması gerektiğini ifade etti:

  • "Vücudun tek tarafında yüz, kol ve/veya bacakta olan hissizlik ve/veya kuvvet kaybı,
  • Bilinç bulanıklığı veya konuşma ve/veya anlamada güçlük,
  • Yürüme güçlüğü, baş dönmesi, denge ve koordinasyon kaybı,
  • Tek veya iki taraflı görme kaybı,
  • Şiddetli baş ağrısı."

SAĞLIKLE BESLENMEYE ÖZEN GÖSTERİLMELİ

Günümüzde inme için yararlı tedaviler bulunmakla birlikte en etkin yöntemin inmenin oluşmasını engelleyen koruyucu yöntemler olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Türkel, "İnme riskinin azaltılmasında; tansiyon kontrolü, şeker kontrolü, kolesterol kontrolü, alkol alımının azaltılması, sigara içmemek, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite, egzersiz ve tüm kullanılan ilaçların doktor tavsiyesi ile alınması birincil yöntemlerdir. İnme sonrası uzun vadede gelişen sorunlar kişinin kendisi, yakınları ve toplum için önemli bir yük oluşturmaktadır" ifadelerini kullandı.

İLK DÖRT BUÇUK SAAT ÖNEMLİ

Zamanında müdahalenin önemine değinen Doç. Dr. Türkel, "İnme tedavisinde en önemli faktör tedaviye çabuk ulaşabilmektir ki biz bunu 'zaman beyindir' şeklinde ifade ederiz. Yani kaybedilen her dakika beyinde milyonlarca hücrenin ölümü demektir. İnme hastası ilk dört buçuk saat içinde hastaneye gelebilirse yapılacak trombolitik (damar açıcı) tedavi ile erken başvuru oranına göre 3-9 hastadan biri kurtarılabilecekken, bu durum sağlanamadığından büyük oranda hasta kaybedilmekte veya sakat kalmaktadır. Ulusal İnme Derneği verileri, inme geçiren kişilerin yüzde 10'unun tamamen iyileştiğini, yüzde 25'inin sadece hafif komplikasyonları olduğunu bildirilmektedir. Bu nedenle, inmeye karşı önlemlerimizi alıp toplumda bilinç uyandırmalı ve hastalıkla mücadeleyi öğrenmeliyiz" diyerek sözlerini noktaladı.