CHP Milletvekili Aday Adayı Hayati Tosun: 'Tarımsal üretimi artırmalıyız'

CHP Milletvekili Aday Adayı Hayati Tosun: 'Tarımsal üretimi artırmalıyız'

CHP Samsun Milletvekili Aday Adayı Hayati Tosun, Samsun'daki tarım arazilerinin başka amaçlarla kullanılmaması gerektiğini belirterek, tarımsal üretimin artırılması gerektiğini söyledi.

CHP Samsun Milletvekili Aday Adayı Ziraat Mühendisi Hayati Tosun, Tarımsal üretimin Samsun'un olmazsa olmazı olduğunu, tarım arazilerinin başka amaçla kullanılmasının önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Samsun'un Karadeniz Bölgesi'nin Çukurovası olduğunu ifade eden Tosun; " Samsun'un geleceği ve ekonomisi öncelikle tarım, tarımsal sanayi ve turizme bağlıdır. İki büyük ovamız, Dünyada ve Türkiye'de önemli tarımsal üretim kaynağıdır. Ancak buna rağmen, Bafra ve Çarşamba Ovaları sürekli olarak tarıma ve imara açılmak istenmekte, burada yer alan sanayi tesisleri gaz salınımları, çevre ve hava kirliliği yaratan etkileri ile sadece bulunduğu alandaki tarımsal üretimi değil, bölgenin diğer tarım arazilerini de olumsuz etkilemektedir.

CHP Milletvekili Aday Adayı Hayati Tosun: 'Tarımsal üretimi artırmalıyız'

TRIMSAL ÜRETİM VE İSTİHDAM, TERSİNE GÖÇ SAĞLAYACAK

Bu nedenle Samsun'un geleceği olan tarım arazilerini tarıma kazandırıp, üreticiye sağlayacağımız destek ve teşviklerle üreticinin yanında olacak, tarımsal üretimi artırarak Samsun'u ve Bölgeyi üreten çiftçi dostu ve katma değer yaratan bir il haline getireceğiz. Millet İttifakı'nın ortak mutabakat metninde yer alan tüm ekonomik tespitlerin Samsun'da öncelikli uygulanması için gerekeni yapacak, bunun gerçekleşebilmesi için çalışacağız. Bu gerçekleştiği takdirde, Samsun nüfusuna kayıtlı, ekonomik nedenlerle Samsun dışında olan yüzbinlerce Samsunlu memleketine dönecek ve güçlenen tarımsal ekonomi sayesinde tersine göç yaşanacaktır.

TEŞVİKTEN MAHRUM SAMSUN TEŞVİK KAPSAMINA ALINACAK!

Bu güne kadar sahipsiz kalan, çevresindeki iller teşvik kapsamında olmasına rağmen sahip çıkılmadığı için teşvik alamayan Samsun'un kaderi Millet İttifakı'nda değişecek, üretim artacak, üretime bağlı olarak istihdam, gelir artacak, kademeli olarak refah gelecek. Çiftçiye gübre, mazot, tohum destekleri kesintisiz sağlanacak, kredi faizleri minimuma indirilecek, ürünlerinin paketleme, satış, pazarlaması için destek verilecektir." dedi.