CHP İl Başkanı Türkel'den '8 Mart Dünya Kadınlar Günü' mesajı

CHP İl Başkanı Türkel'den '8 Mart Dünya Kadınlar Günü' mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, '8 Mart Dünya Kadınlar Günü' dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" nedeniyle yaptığı açıklamada, yaşamın her alanında kadın erkek eşitliğine inandıklarını belirterek, "Atatürk'ün önderliğinde, çağdaş dünya kadınlarının sahip olduğu tüm kazanımları elde eden, seçme seçilme hakkını birçok Batı ülkesinden daha önce kazanan kadınlarımız günümüzde ne yazık ki şiddete, ayrımcılığa ve eşitsizliğe maruz bırakılmıştır. Çağdaş Türkiye'nin kurulması yönünde önemli bir misyonu üstlenen kadınlarımız, bugün toplumsal yaşamın ve hayatın tüm alanlarında kadını yok saymaya çalışan bir zihniyet tarafından geleceklerinin karartılması, tüm kazanımlarının ellerinden alınması girişimiyle karşı karşıyadır. Buna izin vermeyeceğiz. CHP iktidarında öncelikle başta istihdam olmak üzere kadın erkek eşitliğini sağlamak için gerekli düzenlemeleri yapacağız. " dedi.   

Depremle birlikte önlerine yeni mücadele alanları da açtıklarını söyleyen Fatih Türkel, "Benzer bir yıkımı bir kez daha yaşamamak ve sorumlulardan hesap sormak için amansız bir mücadele yürütmeliyiz. Şiddetten kurtulduğumuz bir hayata kavuşmanın bugün için üretebildiğimiz formülü İstanbul Sözleşmesi ve onun bütünsel yaklaşımı olduğu gibi, deprem ve doğal afetlerin yıkıcı sonuçlarından da kurtulabiliriz, ölümleri durdurabiliriz." diye konuştu.

Fatih Türkel, "8 Mart, şu an yaşamakta olduğumuz hak kayıplarının hesabını sormanın ve gelecekte yaşayacaklarımızı durdurmanın günüdür." diyerek, şunları kaydetti:

"Deprem bölgesinde yaşanan her tür şiddet, ırkçılık, ölümlere ve şiddete alışma, şiddetin normalleşmesi, sadece o bölge için değil tüm Türkiye'deki kadınlar için bambaşka bir tehlike iklimi doğurabilir. İhtiyaçların sadece tuvalet ve hijyen malzemesi yokluğundan ibaret olmadığını; barınmadan mahremiyete, bir süre sonra başlaması ve maalesef artması muhtemel şiddet ve istismara uzanan geniş bir yelpazede olabileceğini bilmeli ve mücadeleye hazır olmalıyız."

Bu yılki 8 Mart'ta acılarının taze ama öfkelerinin köklü, isyanlarının çok derin olduğunu ifade eden Türkel, "Bu büyük mücadele gününü tarihine yakışır biçimde kutlamanın; dünyanın bütün kadınları ve bütün ezilenlerinin sömürü ve şiddetten kurtulması, eşit ve özgür bir dünyaya kavuşması için tüm meydanlarda mücadelemizi yükseltmenin günüdür. Acımızı, isyanımızı kuşanıp kadın dayanışmasını yüceltmek adına mücadelemiz hiç bitmedi, bitmeyecek." dedi.

Türkel, kadın vurgusunun cumhuriyetin çağlar ötesi ve en özgün vurgusu olduğunu dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti:

"Şiddetsiz, yaşam haklarına saldırılmadığı bir dünyada yaşamak istiyoruz. Bu durumun toplumda kadını güçlendirmeden mümkün olamayacağı bilinciyle Kadını güçlendirmek için ne gerekiyorsa onu yapmaya çalışıyor ve yapılmasını da bekliyoruz. Kadın hareketi insanlığın önünde  '21. yüzyılın umut kapısı' olduğunu bugüne değin gösterdiği çaba ve emekle ortaya koymuştur. 21. Yüzyıl 'kadın yüzyılı' olacaktır. İstiyoruz. Umut ediyoruz. İnanıyoruz."

Türkel, "'Hukuka, dünyaya ve yaşama dair sözümüz var' diyerek devam ettiğimiz mücadelede bu farkındalık uğruna çabalayan tüm kadınların 08 Mart Dünya Kadınlar Günü bütün kadınlarımıza kutlu olsun. Kadına yönelik cinsiyet ayrımcılığının sona erdiği, şiddetin olmadığı, sosyal yaşamın her alanında, yönetimin her aşamasında kadınların daha çok yer aldığı bir düzende barış ve refah içerisinde yaşayacağımız yarınlar dileğiyle, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum" şeklinde konuştu.