SBB'nin heyelan bölgesini imara açacak kararına tepki!

SBB'nin heyelan bölgesini imara açacak kararına tepki!

Kürtün Vadisi'nin imara açılma planlarının yapılması ve gündeme gelmesi Samsun'da siyaseti ısıttı. Heyelan bölgesi riski taşıyan ve yumuşak zemin özelliği bulunan vadinin imara açılmasına yönelik girişimler sert ifadelerle eleştirildi.

AFAD'ın Afete Maruz Bölge olarak ilan ederek büyük bir bölümünde yapılaşma ve konutlaşmayı yasakladığı Kürtün Vadisi'nin ilave imar plan değişikliği ile imara açılacak olmasına tepki yağıyor. Tüm dünyayı yasa boğan Türkiye'de 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremde enkaz ve arama kurtarma çalışmaları devam ederken, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin yapılaşma ve konutlaşmaya yasak olan Kürtün Vadisi'nde, ilave plan değişikliği yaparak imara açma girişimi ve gayreti şaşkınlık yarattı. 

Samsun'da heyelanlı ve yumuşak bir zemine sahip olan Kürtün Vadisi'nin Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nde imara açılması konusunun gündeme gelmesi Samsun'daki siyaseti de ısıttı. Millet İttifakının iki önde gelen Partilerinin İl Başkanları duruma adeta isyan etti. CHP İl Başkanı Türkel, ve İYİ Parti İl Başkanı Aksoy, durumu, "rant sağlama hırsı" yorumlarıyla değerlendirdi.  Bilindiği gibi, İYİ Parti Grup Başkanvekili Usta, Kürtün Vadisi'nde 326 dönümlük mutlak tarım arazisinin AK Parti il yönetiminden bir işadamı tarafından satın alınmasının ardından imara açılması konusunu TBMM'ye taşımıştı. 

SBB'nin heyelan bölgesini imara açacak kararına tepki!

7.7 ve 7.6 şiddetinde meydana gelen Doğu Anadolu Fay Hattı üzerindeki depremin özellikle Kahramanmaraş şehir merkezi ve Hatay şehir merkezindeki yumuşak dokudan dolayı etkisinin olağanüstü boyutlarda hissedilmesinin ardından aynı özelliklerin yanı sıra özellikle de heyelan bölgesi olmasının bilinmesine rağmen imara açılmamasına yönelik girişimlere tepki yağıyor.

CHP  ve İYİ Parti'den tepki!

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, "10 ilimizde yaşadığımız dayanılmaz acının ağırlığını yaşarken, nedenleri ve veballeri üzerimizde dururken, heyelan bölgesi ilan edilen alanda imar konusunu meclise getirmeye utanmadınız mı?" diye tepki gösterdi. İYİ Parti Samsun İl Başkanı Aksoy ise, "Bu göz göre göre, bile bile insanların canını önemsemenin bir göstergesidir. Dolayısıyla bu Samsun'a yapılacak ihanettir. Bu şehrin yöneticilerinin birilerine rant sağlamak uğruna kendi halkına ihanet etmeleri kabul edebileceğimiz bir durum değildir" dedi.

SBB'nin heyelan bölgesini imara açacak kararına tepki!

Rant telaşına düşmüşler

AK Parti'nin kendi mensuplarına rant sağlama düzenin son örneğinin Kürtün Vadisi'nin imara açılması olduğunu belirten CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, "10 ilimizde yaşadığımız dayanılmaz acının ağırlığını yaşarken, nedenleri ve veballeri üzerimizde dururken, yine bu memleketin insanları onlara yardım taşımaya onlara destek olmaya çalışırken, utanmadan, sıkılmadan Samsun Büyükşehir Belediyesi'nde de birileri, imar rantı yaratıp da birilerini köşeyi döndürmenin telaşına düşmüştür. Oysa burası bir heyelan bölgesidir. Birinci sınıf tarım arazisidir. Bu alan rantçılara Samsun Büyükşehir Belediyesi ve AK Partili siyasilerin, 'Sen bu araziyi al. Biz gerekeni yapacağız' sözüyle verilmiştir. Şimdi bu araziyi alan milyarlarca lira para kazanacak. Ben CHP İl Başkanı olarak soruyorum, 'Bu ortak ranta ortak mısınız ki, millet canıyla uğraşırken, siz burada hemen oldu bittiye getirip, rant baronlarına imar rantı yaratmaya çalışıyorsunuz. Rant telaşınız bitmedi bitmiyor" ifadelerini kullandı.

SBB'nin heyelan bölgesini imara açacak kararına tepki!

"Yangından malı kim için kaçırıyorsunuz Sayın Demir"

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Aksoy ise, Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'ne Kürtün Vadisi'nin imara açılması için komisyondan oy çokluğuyla geçen maddeyle ilgili olarak 10 ilde yaşanan büyük yıkımları hatırlatarak, "Ülkemizde 6 Şubat günü meydana gelmiş olan depremde de görmüş olduk ki, imara açılmış ovalarımız, yumuşak zeminli topraklarımız, yapılan mimari veya mühendislik hatalarının da etkisiyle, bugün o bölgedeki insanlarımızın mezarı olmuşlardır. Biz şehrimizdeki bu tür alanların afet durumunda halkımızın mezar yerleri olmasına izin vermeyeceğiz. Ülkemiz başta olmak üzere tüm dünyanın konuştuğu ve deprem zedelerimize nasıl yardımcı olabiliriz diye seferber oldukları bu dönemde, Kürtün Vadisi ile ilgili bir imar planın getirilmesi oldukça manidardır. Sadece bu resmi kurum görüşü bile buranın tek başına imara açılmaması gerektiğinin öncelikli sebeplerindendir. Resmi kurum görüşleri bununla da sınırlı değildir. Bu bölge imar için uygun bir alandı değildir. Devletin neredeyse hiçbir kurumu buranın imara açılmasıyla ilgili uygunluk raporu vermemişken siz hangi yangından malı kim için kaçırıyorsunuz Sayın Demir. Burada kimlere ne şekilde rant sağlayabilmek için bu hassas dönemde heyelan bölgesinin de içinde bulunduğu alan imara açılmak istenmektedir. Bu şehrin yöneticilerinin birilerine rant sağlamak için şehrine ihanet etmeleri kabul edebileceğimiz bir durum değildir. Bütün Büyükşehir Meclis üyelerinin iktidarı muhalefetiyle aklıselim davranarak bu plan değişikliğine RED oyu vermeleri konusunda davet ediyoruz" şeklinde konuştu.