Sosyal Konut Projesi ödeme tablosu uygun değil!

Sosyal Konut Projesi ödeme tablosu uygun değil!

Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, hükümetin açıkladığı sosyal konut projesine olumsuz bakmadıklarını ancak çok da iyimser olmadıklarını söyledi. Başkan Oral, projenin ödeme tablosuna dair yaptığı açıklamada, 'Bu proje bu haliyle dar gelirli aileler ve asgari ücretliler için asla uygun değil' dedi.

Ödeme tablosu uygun değil

Türkiye'de ve halihazırda Samsun'da konut ihtiyacının bulunduğunu ve insanların bu ihtiyaca kavuşmak için özlem duyduklarını açıklayan Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, "Konut projeleri ihtiyacı olanlar için çok cazip ve uygun olmalıdır. Hükümetin açıkladığı şekliyle sosyal konut projesinde asgari ücretliler ve dar gelirli aileler açısından son derece ciddi ödeme tablosu problemi vardır. Bu ödeme tablosu ile hiçbir dar gelirlinin bu projeden fayda görmesi mümkün değildir" diye konuştu.

Ödemeler konutların tesliminden sonra başlasaydı?

Belirlenen ödeme tablosunun konutların teslim edilmesiyle birlikte başlaması halinde bu projeye vatandaş açısından sıcak bakabildiklerine dikkati çeken Samsun Mimarlar Odası Başkanı Mevlüt Oral, "850 bin TL değerindeki bir konut için aylık 3 bin 500, 650 bin TL değerindeki bir konut için ise aylık 2 bin 500 TL ödeme öngörülüyor. Bir de bunun 60 bin ve 80 bin TL'lik peşinat kısmı var. Projeye dahil olan bir vatandaşımız iki yıl burada belirtilen aylık rakamları ödeyecek. Konutların iki yıl sonra teslim edileceği düşünüldüğünde ise, şu an kirada oturan, yani kira parası veren bir asgari ücretli ya da dar gelirli bir ailenin hem bu aylık ödemeleri yapması hem de mevcut kirasını ödeyerek bu projeye dahil olması imkansızdır. Bu hesap üzerinden düşündüğümüzde eğer 15 bin TL geliri olan bir vatandaşımız varsa, bu vatandaşımız için bu proje cazip olabilir. Bizim vatandaş açısından takıldığımız nokta sadece burasıdır" şeklinde konuştu.

Proje ile ilgili daha ayrıntılı bir bilgi almak amacıyla Samsun Valisi Zülkif Dağlı'dan randevu talep ettiklerini açıklayan Emlakçılar Odası Başkanı Oral, "Proje ile ilgili ayrıntıları öğrenmek amacıyla bizleri arayan çok sayıda vatandaşımız var. Bizim bildiklerimiz de kısıtlı. Tam olarak proje hakkında her şeyi öğrenmemiz gerekiyor. Yukarıda bahsettiğim gibi bir sivil toplum örgütü olarak vatandaş lehine bildiğimiz kadarıyla kendileri ile paylaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Samsun hava durumu - 7 Ekim Cuma

Samsun hava durumu - 7 Ekim Cuma

Samsun hava durumu - 6 Ekim Perşembe

Samsun hava durumu - 6 Ekim Perşembe

5 Ekim 2022 Çarşamba Samsun hava durumu nasıl?

5 Ekim 2022 Çarşamba Samsun hava durumu nasıl?

Atakum Belediyesi'nde garip kadro alımına meclis dur dedi

Atakum Belediyesi'nde garip kadro alımına meclis dur dedi

Samsun'da 16 yaşındaki çocuk ranzada asılı halde ölü bulundu

Samsun'da 16 yaşındaki çocuk ranzada asılı halde ölü bulundu