Atakum'da 'Çocuk İhmali ve İstismarı' semineri

Atakum'da 'Çocuk İhmali ve İstismarı' semineri - Samsun haber

Samsun Atakum Belediyesi tarafından AtaÇocuk Gündüz Bakımevleri personeline 'Çocuk İhmali ve İstismarı' başlıklı farkındalık eğitimi düzenlendi.


Atakum Belediyesi tarafından Yerel Eşitlik Eylem Planı çerçevesinde AtaÇocuk Gündüz Bakımevlerinin öğretmenleri ve çalışanlarına yönelik 'Çocuk İhmali ve İstismarı' konulu seminer düzenlendi. Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen seminerde Atakum Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü'nde görevli Çocuk Gelişimcisi Şafak Ari Emir, çocuk istismarının önlenmesine yönelik önemli bilgiler verdi. Programda çocuklarla kurulacak sağlıklı iletişim, çocuğu istismar risklerinden koruma ve istismar durumunda yapılması gerekenler vurgulandı.

'Ülkemizde her üç çocuktan biri istismara uğramaktadır'
Çocuk Gelişimcisi Şafak Ari Emir, Türkiye'de her üç çocuktan birinin istismara uğradığını dile getirerek, istismara uğrayan çocuklarda belirtilerin olduğunu söyledi. Emir, 'Dünya Sağlık Örgütü, 18 yaşına kadar herkesi çocuk olarak tanımlıyor. Bir yetişkinin bilerek veya bilmeyerek çocuğun sağlığını, fiziksel ve psikososyal gelişimini olumsuz etkileyen tüm davranışları çocuk istismarı olarak tanımlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 4 tip kötü muameleden bahsediliyor. Bunlardan birincisi fiziksel istismar, ikincisi cinsel istismar, duygusal istismar ve diğeri de ihmaldir. Ne yazık ki ülkemizde her üç çocuktan biri istismara uğramaktadır. İstismarı yaşayan çocuklarda birtakım belirtiler olur. Bu nedenle okul öncesi öğretmeni çok iyi gözlemci olmalıdır. Çocukların davranışları, yaşadıkları ile çok fazla tüyo veriyor. Bu nedenle gözlem çok önemlidir. Eğer iyi bir gözlemci olursak birtakım sıkıntıları önceden kestirip önlemler alabiliriz' diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Samsun Hava Durumu - 3 Temmuz Pazar

Samsun Hava Durumu - 3 Temmuz Pazar

Samsun'da hastane kantininde silahla vurulan genç hayatını kaybetti

Samsun'da hastane kantininde silahla vurulan genç hayatını kaybetti

Samsun'da kızını kurtarmak isterken boğuldu

Samsun'da kızını kurtarmak isterken boğuldu

Ambulansa yılan girdi

Ambulansa yılan girdi

'Enfeksiyon hastalıkları tedavi edilmezse ölüme yol açabilir'

'Enfeksiyon hastalıkları tedavi edilmezse ölüme yol açabilir'