Asgari ücrete ara zam: Asgari ücret ne kadar olur?

Asgari ücrete ara zam: Asgari ücret ne kadar olur

Asgari ücret ne kadar olur? Yüksek enflasyonun seyretmesiyle asgari ücret için temmuz ayında ara zam gündeme geldi... Peki, asgari ücrete ne kadar zam yapılır? Asgari ücret temmuzda ne kadar olur?

Türkiye yüksek enflasyon oranı alım gücünü düşürdü. Asgari ücretli başta olmak üzere tüm çalışanların TL'si günden güne eriyor. Geçim derdinin had safhaya ulaştığı Türkiye'de asgari ücret için temmuz ayında zam geleceği sinyalleri yoğunlaştı? Peki asgari ücret temmuz ayında ne kadar olur? Asgari ücrete ne kadar zam yapılır? İşte tüm detaylar?

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM GELİYOR

Asgari ücret rakamının alım gücünün düşmesi karşısında ikinci kez artırılması yeniden gündemde? Ekonomist Prof. Volkan Öngel, asgari ücret için yapılacak ara zamma ilişkin görüşlerini paylaştı. Ekonomist Öngel, ara zam ile birlikte asgari ücret rakamının kaça çıkabileceğini söyledi.

ASGARİ ÜCRET TEMMUZ AYINDA NE KADAR OLUR?

Prof. Dr. Volkan Öngel, asgari ücrete ara zam yapılacak olmasına ilişkin görüşleri şöyle:


"Özellikle Mayıs ayı başından beri farklı zamanlarda dile getirilen Asgari Ücret ile ilgili yıl içerisinde düzenleme olabileceği yönünde ki söylemler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in enflasyon tahribatlarına karşı çalışanları korumak vazifemiz açıklamasından sonra hız kazandı. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay arasında dün gerçekleşen görüşme sonrasında yapılan açıklamalar ise bu düzenlemenin artık çok uzak olmadığını düşündürüyor. Özellikle sabit gelirlinin yaşam şartlarında enflasyondan kaynaklı tahribatların giderilmesi düşüncesi göz önüne alındığında yıl başında yapılan asgari ücret zammına ek olarak yüzde 30 civarında bir artışın yapılabileceği görülüyor."

ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM YAPILIR?

Yüzde 30 oranında yapılacak artışın gerçekleşmesi durumunda net 4 bin 253 lira 40 kuruş olan asgari ücret seviyesinin 5500 TL üzerine çıkarak 5 bin 529 TL olabileceğini söyleyen Volkan Öngel, "Tabii en çok konuşulan konulardan olan bu artışın işverenler tarafından nasıl karşılanacağı sorusu içinde özellikle sosyal güvenlik prim ödemelerinde bir devlet desteğinin olabileceği düşünülüyor." dedi.

İLGİLİ HABERLER

Bir sigara grubuna daha zam geldi

Bir sigara grubuna daha zam geldi

65 yaş aylığı ne kadar oldu? Zamlı yaşlılık maaşı böyle yatacak

65 yaş aylığı ne kadar oldu? Zamlı yaşlılık maaşı böyle yatacak

Z kuşağı tatili unuttu

Z kuşağı tatili unuttu

EİB'den 1,7 milyar dolarlık ihracat

EİB'den 1,7 milyar dolarlık ihracat

Milyonların gözü kulağı 4 Temmuz'da! İşte detaylar...

Milyonların gözü kulağı 4 Temmuz'da! İşte detaylar...