Bedri Yaşar: TL yerlerde sürünüyor

Bedri Yaşar: TL yerlerde sürünüyor

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM'de yaptığı konuşmada 'Sayın Cumhurbaşkanının işi çok zor. Türkiye Enflasyon ve Faiz Şampiyonu oldu. TL Yerlerde Sürünüyor.' dedi.

İYİ Parti Samsun Milletvekili ve KİT Komisyon üyesi Bedri Yaşar; TBMM'de dün gece yasalaşan torba kanun teklifi hakkında genel değerlendirmelerde bulundu.

 

İmar Affı Verilirken Deprem Gerçeği Göz Ardı Ediliyor

Getirilen torba yasada yer alan imar affına ilişkin düzenlemeye değinen Bedri Yaşar; daha önceden de getirilen imar affı ile hükümetin 24 milyar TL topladığını; yine bu imar affı maddesi ile de devletin yeni bir para toplama mekanizması yaratmaya çalıştığını söyledi.

İmar affı verilirken; deprem gerçeğinin göz ardı edildiğini belirten Bedri Yaşar; "Türkiye, bir deprem kuşağında demiştik ama bu paraları toplarken bu istisnalardan istifade edilirken bunun deprem riski var mı yok mu, deprem bölgesinde mi değil mi diye hiçbir incelemeye tabi tutmadan kabul ettiniz. Bugün de aynı şekilde hiç bununla ilgili araştırma yapmadan, sadece ve sadece gelir elde etmek için, para toplamak için bu yasayı çıkarıyorsunuz, bunun mahzurlarını gelecekte yine göreceğiz "uyarısında bulundu.

Kurumlar Vergisi Oranı Bir Aşağı Bir Yukarı

Kurumlar vergisinin %25'e çıkartılmasına ilişkin maddeyi değerlendiren Bedri Yaşar; bundan dört ay önce hükümetin bu oranı indirmek için kanun teklifi verdiğini belirterek vergi oranları ile bu kadar oynamanın ülkede kimseye fayda sağlamayacağını ifade etti.

Toplanan vergilerin yaklaşık %65'nin dolaylı vergiler; %35'nin doğrudan vergiler olduğunu söyleyen Bedri Yaşar; bu kadar karışıklığın içerisinde vergi adaletinin gerçekleşmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Enflasyon ve Faiz Şampiyonu Olduk

Ekonomideki hiçbir hedefin tutmadığı eleştirisinde bulunan İYİ Parti'li Yaşar konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

"Türkiye'de doları neredeyse para birimi hâline getirdiniz, hâlbuki Sayın Cumhurbaşkanı "Bir ülkenin kıymeti, değeri, o ülkenin parasının kıymeti ve değeriyle ölçülür." diyordu, bugün maalesef TL yerlerde sürünüyor.

Bazen burada Milletvekilleri çıkıp Türkiye ihracat şampiyonluğu yaşıyor, havaalanlarında birinciyiz, yollarda birinciyiz diyor. Ama gerçekte biz enflasyon ve faiz şampiyonuz.

Bugün enflasyon rakamlarında da ülkenin uluslararası standartlarına baktığınız zaman bu rakamlarda da hep sonuncu olduğunu görüyoruz.

Gerçek gündem halkın yoksulluğudur; gerçek gündem uzayan kuyruklardır.

Artık bu gidişle bu işlerin çözümünün olmayacağını da yirmi yılda ortaya koyduğunuz; adını, sayısını unuttuğumuz yeni projelerin, yeni ekonomik modellerin, bize çare olmadığını da görüyoruz. Bunun bir tane çözümü var: Milletin hakemliğine gitmek. Milletin iradesine başvurmaktan başka çare yok."