'Bizim ibadethanemizi ispatlamaya ihtiyacımız yok'

'Bizim ibadethanemizi ispatlamaya ihtiyacımız yok'

Dün gece bir TV programında cemevlerine yönelik yapılan açıklamadan sonra Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi tarafından basın açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

''Bizim ibadethanemizi ispatlamaya ihtiyacımız yok, ama sizin insanlığınızı ispatlama mecburiyetiniz var.
Alevilerin ibadethanesine "uydurma ad" demek milyonlarca insanın binlerce yıllık tarihini inkar etmektir. Alevilerin ibadethanesi olan Cemevleri aynı zamanda bilim yuvasıdır, orada sorgusuz sualsiz eşitlik kuralı vardır. İktidarın yarattığı karanlık iklimden beslenen, vicdan, akıl, saygı gibi kavramlardan bihaber olanlar insanî dilden, eşitlikten, bilimsellikten de bihaberdirler.
Siyasal İslamcılar ne zaman Alevilikten konuşsa, mutlaka hakaret, inkar ve ötekileştirici bir dil kullanır. Tüm varlığını bizim yok olmamıza bağlayanlar doğaldır ki, işi gücü bırakıp Alevi düşmanlığı yapıyorlar. Ülkeyi yönetenlerin akıl ikizi olan bu güruh, açlıktan, işsizlikten, yoksulluktan hiç bahsetmezler. Onların tek amacı vardır, "Aleviliği nasıl asimile ederiz".
Daha dün cemaat yurdunda gencecik bir insanın boğazı kesilmedi mi?Daha dün cemaat yurdunda Enes Kara intihar etmedi mi? Bunlar hakkında tek söz etmeyenler bizim ibadethanemiz hakkında hakaret diliyle ahkâm kesiyorlar.
Artık Yeter !
Bu topraklarda yaşayan kadim halklar, sizin gibi insanlıktan nasibini almamışlar yüzden tarifsiz acılar yaşadı ve yaşıyor. Ama biz Aleviler size rağmen 73 millete bir nazarla bakmaya devam edeceğiz. Camide ibadet eden de, Kilisede, Havra'da yada istediği herhangi bir mekanda ibadet eden halklar da bizim kardeşlerimizdir. Ne bizim ne de bir başka inancın ibadethanesini tarif etmek kimsenin haddi değildir.
Bizi tarif etmeden önce "tanımayı" öğreneceksiniz''

İLGİLİ HABERLER

İşyerinde asılı bulundu

İşyerinde asılı bulundu

İş adamına silahlı saldırı

İş adamına silahlı saldırı

Kar nedeniyle yaylada 3 gün mahsur kalan vatandaş ölü bulundu

Kar nedeniyle yaylada 3 gün mahsur kalan vatandaş ölü bulundu

Otogar çatısı çöktü

Otogar çatısı çöktü

6 kişilik aile ölümden döndü

6 kişilik aile ölümden döndü