SAMSUN SON DAKİKA

Sigaraya zam geldi! İşte yeni fiyatlar...
< >
HaberlerSAMSUN HABEREL VE AYAK UYUŞMASI DİYABET BELİRTİSİ OLABİLİR

EL VE AYAK UYUŞMASI DİYABET BELİRTİSİ OLABİLİR

+
-
EL VE AYAK UYUŞMASI DİYABET BELİRTİSİ OLABİLİR
EL VE AYAK UYUŞMASI DİYABET BELİRTİSİ OLABİLİR

Liv Hospital Samsun'dan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Tutal, 14 Kasım Diyabet Günü nedeniyle uyarılarda bulundu.

Diyabet hastalığının dünyada olduğu gibi Türkiye’de de milyonlarca kişiyi etkilediğini vurgulayan Liv Hospital Samsun Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Tutal, “Susuzluk, çok su içme ve sık idrara çıkma, kilo kaybı, tekrarlayan enfeksiyonlar, el ve ayaklarda uyuşma ve daha ciddi vakalarda koma, diyabetin başlıca belirtileridir. Şeker hastalığı ömür boyu süren kronik bir hastalıktır. Tedaviyle kan şekeri normal sınırlarına çekilebilir. Kan şekerinin normal sınırlarda olması kişiyi, şekerin olumsuz sonuçlarından korur. Şeker düşürücü ilaçlar zamanında ve düzenli olarak kullanılmalıdır” ifadelerini kullandı.


BÖBREK YETERSİZLİĞİNE NEDEN OLABİLİR 


Diyabetin koroner arter hastalığını ve inme riskini 2-4 kat artırdığını da dile getiren Uzm. Dr. Tutal, “Diyabet zamanla kalp, damarlar, göz, böbrek ve sinirlerde yapısal değişikliklere yol açabilir. Kronik böbrek yetersizliğinin de en önemli sebeplerindendir” dedi.


YÜRÜYÜŞ YAPMAYI İHMAL ETMEYİN 

 

Fazla kiloların şeker hastalığına davetiye çıkardığının altını çizen Uzm. Dr. Tutal, şu bilgileri paylaştı: 


"İş yerinde uzun saatler boyunca hareketsiz kalmayın. Özellikle ofis ortamında saatlerce oturarak çalışmak diyabet riskini artırır. Fiziksel olarak aktif olmaya dikkat edin, düzenli olarak haftanın en az 5 günü, en az 30 dakika yürüyüş yapmaya özen gösterin. Az yağlı, düşük kalorili, lifli gıdaları tercih edin. Meyve, sebze ve tam tahıllı besinleri sık tüketin”

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
SIRADAKİ HABER