SAMSUN SON DAKİKA

Pitbull dehşeti
< >
HaberlerGÜNDEMKurban Bayramı'na kaç gün kaldı? 2021 Kurban Bayramı tatili kaç gün?

Kurban Bayramı'na kaç gün kaldı? 2021 Kurban Bayramı tatili kaç gün?

+
-
Kurban Bayramına kaç gün kaldı? 2021 Kurban Bayramı tatili kaç gün?
Kurban Bayramı'na kaç gün kaldı? 2021 Kurban Bayramı tatili kaç gün?

2021 Kurban Bayramı için geri sayım başladı. İslam aleminin merakla beklediği Kurban Bayramı öncesi vatandaşlar, bayrama kaç gün kaldı ve bayram tatili kaç gün olacak gibi soruların cevaplarını merak ediyor. İşte ayrıntılar...

Koronavirüs  salgını nedeniyle son bir yılı yine evlerimizde geçirdik. Aşılama hızının artması vaka sayılarının düşüş göstermesi sonucu milyonlarca vatandaş kurban bayramı  tatilinde nefes almak istiyor. Temmuz ayının son günlerinde İslam alemi için önemli bir yeri olan kurban bayramını idrak edeceğiz. İşte 2021 Kurban bayramı tarihleri...

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN? 

19 Temmuz Pazartesi Arefe günü

20 Temmuz Salı günü Kurban Bayramının 1.günü

23 Temmuz Cuma günü sona erecek.

KURBAN BAYRAMI HAKKINDA 

Kurban Bayramı, Müslümanlar tarafından Hicrî takvime göre Zilhicce ayının 10. gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan dinî bir bayramdır. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine 'Eyyâm-ı nahr' (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir.

Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir.

Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir bayram aynı tarihlere tekabül eder.

 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
SIRADAKİ HABER