SAMSUN SON DAKİKA

Pitbull dehşeti
< >
HaberlerSAMSUN HABERBALKAN TÜRKLERİ'NİN AFYON ZİRVESİ

BALKAN TÜRKLERİ'NİN AFYON ZİRVESİ

+
-
BALKAN TÜRKLERİNİN AFYON ZİRVESİ
BALKAN TÜRKLERİ'NİN AFYON ZİRVESİ

Rumeli Camiasının çatı örgütü BRTK Soydaşların Sorunları Konuştu

Türkiye’de faal Balkan dernekleri ve federasyonlarının en üst düzey kuruluşu olan Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) yönetim kurulu, başta Bulgaristan olmak üzere Balkanlarda yaşayan soydaşların sorunlarını konuşmak üzere Afyon’da toplandı.

Toplantı sonrası bir değerlendirme yapan Genel Başkan Sabri Mutlu, “Bulgaristan’da tekrarlanacak seçimler öncesi son siyasal gelişmeleri ve Balkan ülkelerinde yaşayan soydaşlarımızın sorunlarını yönetim kurulumuz masaya yatırdı. Seçimlerde Türkiye’de yaşayan çifte vatandaşların serbestçe oylarını kullanabilmelerini sağlamak için seçmen sandıklarının sayısının arttırılması yönünde sürdürülen çalışmaları değerlendirdik. Ayrıca, Kosova, Makedonya, Bosna Hersek ve Batı Trakya gibi bölgelerdeki güncel gelişmeler hakkında istişarelerde bulunduk. Türk ve Balkan ülkelerinin yetkilileriyle sorunların çözümü hakkında yapılacak görüşmeleri planladık.” biçiminde konuştu.

 

Afyon Gazlıköy’deki Sefa Termal’de yapılan toplantıdan önce Eskişehir’de bazı ziyaretlerde bulunan heyet, ayrıca 1878 Osmanlı – Rus harbi sonrası Bulgaristan’dan göç etmiş kimselerin torunlarının yaşadığı köylere giderek vatandaşlarla hasret giderdi.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu yöneticileri, toplantı sonrasında Afyon Valisi Gökmen Çiçek’i nezaket ziyaretinde bulunduktan sonra kentin tarihi ve turistik yerlerini de gezecek. Toplantının 2 gün devam etmesi bekleniyor.   

Toplantıda Karadeniz Rumeli Türkleri Federasyonunu Genel Başkan Yardımcısı Akın Üner ve Sinop Mübadele Derneği Başkanı Kenan Aral temsil etti .

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
SIRADAKİ HABER