SAMSUN SON DAKİKA

Samsun'da masaj yaptırmaya gitti dolandırıldı
< >
HaberlerSAMSUN HABERSamsun'un havası ne kadar temiz? İşte açıklama

Samsun'un havası ne kadar temiz? İşte açıklama

+
-
Samsunun havası ne kadar temiz? İşte açıklama
Samsun'un havası ne kadar temiz? İşte açıklama

Samsun'da hava kalitesi ölçüm sonuçları uluslararası sınırların çok altında çıktı.

Samsun Valisi  Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Amasya, Çorum, Sinop, Tokat, Sivas, Giresun ve Ordu illerini de kapsayan Samsun merkezli Orta Karadeniz Temiz Hava Merkezi Müdürlüğü'nü ziyaret ederek, Merkez Müdürü Yakup Yıldız'dan hava kalitesi izleme çalışmaları hakkında bilgi aldı.


Orta Karadeniz Temiz Hava Merkezi Müdürlüğümüze bağlı olarak Samsun'da Atakum, Bafra, Canik, İlkadım, Tekkeköy  ve 100. Yıl istasyonu olmak üzere faaliyet gösteren 6 adet Hava Kalitesi İzleme İstasyonu (HKİİ) bulunduğunu belirten Merkez Müdürü Yakup Yıldız, 5 istasyonda yapılan SO2 ölçümlerinde; yıllık ortalama sınır değerin aşılmadığı görülmüşolup 2020 yılı ölçüm sonuçları ile 2019 yılı kıyaslandığında ise Atakum istasyonumuz hariç diğer tüm istasyonlarda 2019 yılı ölçüm sonuçlarına göre bir miktar yükselme görüldüğünü söyledi.


Bu yükselişin birinci temel nedeninin 2020 yılı sonbahar ayları ile birlikte ülkemizde yaşanan mevsimsel kuraklık sebebiyle kirletici gazların yağış olmayan günlerde atmosferde askıda kalarak dağılım gösterememesi olarak değerlendirildiğini ifade eden Merkez Müdürü Yakup Yıldız, ayrıca, koronavirüs salgını kısıtlamaları nedeniyle insanların evlerinde daha çok vakit geçirmesi ve ısınmaya daha fazla ihtiyaç duyulmasının da atmosferdeki kömür kaynaklı SO2 gazı salınımını arttırmış olabileceğinin değerlendirildiğini kaydetti.


Samsun 'da bulunan toplam 5 istasyonda yapılan NO2 ölçümlerinde ise yıllık ortalama sınır değerin aşılmadığının görüldüğünü belirten Merkez Müdürü Yakup Yıldız, 2020 yılı ölçüm sonuçları ile 2019 yılı kıyaslandığında; özellikle trafikten kaynaklı emisyonların da ölçüldüğü Atakum, 100. Yıl (İlkadım) ve Bafra istasyonlarımızda bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 30 oranında azalış olduğunun görüldüğünü, bu azalışın en önemli nedeninin 2020 yılında koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında alınan sokağa çıkma kısıtlamaları sonucu taşıt trafiği yoğunluğunda yaşanan azalma olarak değerlendirildiğini ifade etti.


Orta Karadeniz Temiz Hava Merkezi Müdürlüğümüzün çalışmalarını yakından takip ederek, incelemelerde bulunan Vali  Doç. Dr. Zülkif Dağlı, ilimiz genelindeki hava kalitesi ölçüm sonuçlarında geçtiğimiz yıla göre bir artış yaşandığını ancak elde edilen verilerin uluslararası sınırların çok altında olduğunu belirterek, “Hava Kalitesi İzleme İstasyonlarında sürekli olarak ölçümleri yapılan parametrelerin anlık ölçüm değerleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın www.havaizleme.gov.tr internet adresi ile android ve ios tabanlı uygulamalarından online olarak takip edilebilmektedir. Vatandaşlarımız yaşadıkları illerin hava kalitesi ölçümlerini buradan anlık olarak takip etmeli, özellikle kronik rahatsızlığı bulunan veya yaşlı ve çocuk vatandaşlarımız dışarıya çıkmadan önce hava kalitesi indeksi uyarılarını dikkate alarak hareket etmeli.” dedi.


Vatandaşlarımızın günlük tüketim alışkanlıklarının her aşamasında tasarrufu öne alan uygulamaları tercih etmesi ve bu konudaki bilincin gelecek kuşaklara aktarılmasının sağlanması hava kalitesinde sürekli bir iyileşmeyi beraberinde getireceğini ifade eden Sayın Valimiz, “Vatandaşlarımızın evlerinde ve işyerlerinde ısınma amaçlı olarak kullandıkları yakıtların kalitesini gözden geçirmesi, kömür yerine doğalgaz gibi daha çevreci alternatif yakıtlara geçilmesi, taşıtların egzoz emisyon ölçümlerinin düzenli olarak yapılması ve binalarda yakıt tasarrufuna yönelik gerekli izolasyon tedbirlerinin alınması hava kalitesinin arttırılmasına önemli katkılar sağlayacaktır.” dedi.

 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER