SAMSUN SON DAKİKA

Samsun'daki Arzu Aygün olayı Müge Anlı'yı çıldırttı! ' Sen hala nasıl dışarda dolaşıyorsun'
< >
HaberlerSAMSUN HABERÇOCUKTA FITIĞIN KENDİ KENDİNE GEÇMESİNİ BEKLEMEYİN!

ÇOCUKTA FITIĞIN KENDİ KENDİNE GEÇMESİNİ BEKLEMEYİN!

Çocuklarda görülen kasık fıtığı hakkında bilgilendirmede bulunan VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kliniği'nden Op. Dr. Ayşe Bahar Edirne, 'Kasık fıtığının tek tedavisi ameliyattır. Kendi kendine geçme veya düzelme ihtimali yoktur. Doğuştandır sonradan oluşmaz' dedi.

+
-
ÇOCUKTA FITIĞIN KENDİ KENDİNE GEÇMESİNİ BEKLEMEYİN!
ÇOCUKTA FITIĞIN KENDİ KENDİNE GEÇMESİNİ BEKLEMEYİN!

Kasık fıtığının 100 çocuktan 3’ünde görüldüğünü söyleyen VM Medical Park Samsun Hastanesi  Çocuk Cerrahisi Kliniği’nden Op. Dr. Ayşe Bahar Edirne , “Düşük doğum ağırlıklı ve prematüre doğan bebeklerde kasık fıtığı olma ihtimali artmaktadır.Erkek çocuklarda kasık fıtığı kız çocuklara göre daha sık ortaya çıkmaktadır.Kasık fıtıklarının yüzde 60'ı sağda,yüzde 30'u solda,yüzde 10'u da iki taraflı görülmektedir.Kasık fıtıklarının çoğu 2 yaşından önce bulgu vermektedir” şeklinde konuştu.


Kasık fıtığının tek tedavisi ameliyattır 


Çocuğumuzda kasık fıtığı olup olmadığının nasıl anlaşılacağını da anlatan Op. Dr. Ayşe Bahar Edirne, “En sık gördüğümüz belirtisi,çocuk ağladığında veya ıkındığında kasık bölgesinde şişlik olmasıdır. Şişlik varsa ve kendiliğinden yada müdahale ile iniyorsa, fıtık tanısı kesindir. Fakat bazı fıtıklarda şişlik olmayabilir, o zaman da tanı çocuklar için zararsız bir tanı yöntemi olan ultrasonografiden yardım alınarak konulur. Kasık fıtığının tek tedavisi ameliyattır. Kendi kendine geçme, düzelme ihtimali yoktur ve doğuştandır sonradan oluşmaz. Fıtık tanısı alan bir çocuk, eğer fıtık kesesinin içine herhangi bir organ sıkışmamışsa gerekli ameliyat hazırlıkları yapıldıktan sonra ameliyata alınır. Fakat fıtık kesesinin içine herhangi bir organ girmişse ve müdahale ile şişlik yok olmuyorsa içine giren organın dolaşımın bozulması ve daha büyük problemlere yol açması riski nedeniyle beklememek gerekir ve acil ameliyat gerektirir. Fıtık kesesinin içinde organlar sıkışırsa çocuklarda karın ağrısı,kusma görülebilir. Fıtık kesesi içine en çok sıkışan organlar kalın bağırsak,ince bağırsak,apendiks,karın içi yağlı doku ve kız çocuklardayumurtalar, tüplerdir” açıklamasında bulundu.


Çocuğunuz kasık fıtığı ameliyatından 1 gün sonra normal hayata dönebilir 


“Çocuklardakikasık fıtığı ameliyatı çocuk cerrahları tarafından yapılmaktadır” diyen Op. Dr. Ayşe Bahar Edirne, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Ameliyat gerçekleştirildikten sonra hastalarımız 3 saat sonra beslenebilir. 2 yaştan büyük çocuklar 4 saat gözlem altında tutulur, 2 yaşından küçük çocuklarise 24 saat gözlem altında tutulduktan sonra şifa ile taburcu edilir.1 gün istirahat edip normal hayatına dönebilir. Ameliyat sonrası 1 hafta pansuman yapılır. 10 gün sonra çocuk cerrahisi polikliniğine kontrole çağırılır. Ameliyattan sonra boğulmuş fıtıklarda nüks ihtimali dokunun ödemli olmasından dolayı daha sıktır.Fakat elektif koşullarda yapılan bir fıtık ameliyatının nüks ihtimali yüzde 1 'in altındadır.”

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER