SAMSUN SON DAKİKA

Samsun'da sağanak yağış uyarısı - 6 Mart 2021 Cumartesi
< >
HaberlerEKONOMİ24 saatte hem indirim hem zam geldi

24 saatte hem indirim hem zam geldi

Benzinin litre fiyatında gece yarısından geçerli olmak üzere 11 kuruş zam geldi. Benzine yapılan zam, pompa fiyatlarına 7 kuruş olarak yansıyacak, kalan 4 kuruş ise ÖTV'den karşılanacak.

+
-
24 saatte hem indirim hem zam geldi
24 saatte hem indirim hem zam geldi

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları  İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, zam pompa fiyatına ortalama 7 kuruş olarak yansıyacak. Kalan 4 kuruşluk kısım ise devreye alınan Eşel Mobil sistemi gereği ÖTV gelirinden karşılanacak.

Buna göre, Ankara'da ortalama 7,20 liradan satılan benzinin litre fiyatı 7,27 lira oldu. Benzinin litresi İstanbul'da 7,17 liradan 7,24 liraya, İzmir'de 7,23 liradan 7,30 liraya yükseldi.

Akaryakıt fiyatlarının hesaplanması 

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplama sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Akaryakıt fiyatlarında uygulanan Eşel Mobil sistemiyle petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış sonucunda yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER