SAMSUN SON DAKİKA

Samsun'da tam kapanmada pandemi yasaklarını ihlale rekor ceza
< >
HaberlerEKONOMİAlkollü içkilere ÖTV zammı geldi

Alkollü içkilere ÖTV zammı geldi

+
-
Alkollü içkilere ÖTV zammı geldi
Alkollü içkilere ÖTV zammı geldi

Alkollü içkilerden alınan ÖTV'de asgari maktu vergi 2021 yılıyla birlikte yüzde 17,07 artırıldı. Vergideki artışın fiyatlara yansıması bekleniyor.

Yeni yılla birlikte alkollü içeceklere de ÖTV zammı  geldi. Alkol lü içeceklerde asgari maktu vergi yüzde 17.07 artırıldı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK ) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2 gün önce yaptığı açıklamada ÖTV artışının kaçak içki üretimini de artırdığını belirterek, "Sahte içki üretenlerin ve bu nedenle hayatını kaybedenlerin bir hayli arttığı göz önünde bulundurulduğunda, bu yıl alkollü içkilerde ÖTV artışı yapılmamalı." demişti.

"ÖTV ARTTIRILMASIN" TALEBİ KARŞILIKSIZ KALDI 

Palandöken, şu değerlendirmede bulunmuştu:

"Sahte içki üretenlerin ve bu nedenle hayatını kaybedenlerin bir hayli arttığı göz önünde bulundurulduğunda, bu yıl alkollü içkilerde ÖTV artışı yapılmamalı. 40 binden fazla TAPDK lisansı olan noktada işletmelerin pandemi koşullarındaki gelir kaybı da hesaba katılarak ÖTV artırılmamalı. Sektörlerin canlanması, salgın etkilerinin azalması için binlerce işletmenin cirolarını eski seviyeye getirmesi gerekiyor. ÖTV artışının kaçağa yönelimin artmasında büyük payı olduğu unutulmamalı."

 

 alkol  
YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER