SAMSUN SON DAKİKA

Samsun'da işçi ezilerek hayatını kaybetti
< >
HaberlerSAMSUN HABERCHP asgari ücret önerisini açıkladı: En az 3 bin 100 TL

CHP asgari ücret önerisini açıkladı: En az 3 bin 100 TL

+
-
CHP asgari ücret önerisini açıkladı: En az 3 bin 100 TL
CHP asgari ücret önerisini açıkladı: En az 3 bin 100 TL

CHP Samsun İl Örgütü, yeni yıl için asgari ücret en az 3 bin 100 TL olarak düzenlenmeli dedi.

CHP İl Başkanı Fatih Türkel , "Acı reçete asgari ücretle geçinen vatandaşlara kesilmemeli. Açlık sınırının altına mahkûm edilen emekçi refaha ermeli" dedi.
 
Cumhuriyet Halk Partisi Samsun  İl Örgütü asgari ücret in yeni yılda en az 3 Bin 100 TL olması lazım dedi. CHP İl Başkanı Fatih Türkel, İl Başkan Yardımcıları, İlkadım İlçe Başkanı Metin TELATAR’ın yanı sıra CHP Gençlik ve Kadın Kolları üyelerinin katıldığı açıklama, İlkadım ilçesi mecidiye çarşısı (Gazi Müzesi) önünde gerçekleşti. Söz konusu açıklamanın akabinde vatandaşa bilgilendirme broşürü dağıtıldı.
 
Konuyla ilgili CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 
 
* Acı reçete asgari ücretle geçinen vatandaşlara kesilmemeli. Açlık sınırının altına mahkûm edilen emekçi refaha ermelidir.
 
* Ülkemizde çalışanların yüzde 43'ü asgari ücret ile geçiniyor. Ülkemiz için asgari ücret bir taban değil, temel geçim kaynağı haline gelmiştir. Avrupa ülkeleri içerisinde en düşük asgari ücret Türkiye’dedir. 
 
* Acı reçeteyi asgari ücretle geçinen vatandaşlara kesemezsiniz. Açlık sınırının altına mahkûm edilen emekçinin daha iyi geçinebilmesi için asgari ücret önerimiz en az 3 bin 100 TL.
 
*2000'de bir asgari ücret ile 13 gram altın alınabiliyordu, 2010'da 10 gram, bugün ise 5 gram. İşçiyi yoksullaştırdılar. İşçimiz daha iyi şartları hak ediyor.
 
* Elektriğe, doğalgaza yapılan zamlar. Enflasyon rakamları. Bunların hepsi asgari ücretle geçinen vatandaşlarımızı ilgilendiriyor. Asgari ücrete en az bu zamlar kadar zam yapılmalı!
 
 
* Saray'da israf ve şatafat devam ederken alın teri ile çalışan milyonlarca insanımız açlık ve sefalete terk edilemez. İnsanca yaşam için asgari ücret önerimiz en az 3 bin 100 TL.
 
* Asgari ücrete sadece zam yapın derken işverenlerimizi de görmezden gelmiyoruz. Asgari ücretliden vergi alınmamalıdır. İşverenlerimiz özellikle pandemi koşullarında mevcut maliyetleri bile zor taşırken asgari ücrete yapılan zammın altında ezilmemeli. Türkiye’nin ballı ihalelerini alan ve dünyada kamudan ihale alan Müteahhitler sıralamasında ilk 5’e oturmuş yandaşların nasıl vergileri siliniyor ise bu zor koşullarda işçi çalıştıran işverenlerimizden de asgari ücret üzerinden vergi alınmamalı. Dedi.
YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER