SAMSUN SON DAKİKA

Samsun'da alacağını istedi! Silahla vuruldu
< >
HaberlerSAMSUN HABERSamsun'da ekonomiye 336 milyon TL katkı sağlandı

Samsun'da ekonomiye 336 milyon TL katkı sağlandı

Samsun'da 21 Mart'ta başlayan sulama sezonunun 26 Ekim'de tarihinde tamamlandığı, 278 bin 373 dekar tarım arazisi sulanırken, ülke ekonomisine 336 milyon TL katkı sağlandığı açıklandı.

+
-
Samsun'da ekonomiye 336 milyon TL katkı sağlandı
Samsun'da ekonomiye 336 milyon TL katkı sağlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri  (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmayı, tarımda su tasarrufu sağlamayı, çiftçilerin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sağlamayı hedefliyor.


Türkiye'de suyun dörtte üçünün sulamada kullanılmakta olup bu yüzden sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediliyor. Bu bakımdan suyu depolamak, inşa edilen sulama tesisleriyle tarım arazilerine ulaştırmak ve bu süreçte su kayıplarını minimum seviyeye indirmek önem taşıyor.
DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını ifade eden DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız , 'Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor' dedi.

'Ülkemiz ekonomisine 336 milyon TL katkı sağlandı' 


Samsun 'da 21 Mart'ta başlayan sulama sezonunun 26 Ekim'de tarihinde tamamlandığını belirten Genel Müdür Yıldız, '2020 yılı sulama sezonunda Samsun ilimiz ve ilçelerimizde toplam 278 bin 373 dekar tarım arazisi sulanmıştır. Samsun il ve ilçelerimizde 2020 yılında toplam 278 bin 373 dekar arazide yapılan sulu tarım ile 2020 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 336 milyon TL katkı sağlandı. İnşa ettiğimiz baraj ve göletler, sulama kanalları ile iletim hatları sayesinde suyu toprakla buluşturuyoruz. Yaptığımız toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile tarım arazilerini büyütüyoruz. Çiftçimizin gelirini, üretim konforunu yükseltiyoruz. Böylece kırsal alanlardan göçün belli ölçüde önüne geçtiğimiz gibi gıda arz güvenliğinin de teminatı oluyoruz. Samsun ilimizde 2020 yılı sulama sezonunda problem yaşamadık. Yaptığımız yatırımlarla bunu sürekli hale getirmek ve modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmak için çalışıyoruz. Hem suyumuza hem toprağımıza sahip çıkmaya devam ediyoruz. Çiftçilerimiz de üretmeye devam etsinler. Hep birlikte ülke tarımını daha yukarılara taşıyacağız' diye konuştu.

 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER