SAMSUN SON DAKİKA

Samsun'da 2 kişiyi silahla vuran kadın tutuklandı
< >
HaberlerSAMSUN HABERMENOPOZU SAĞLIKLI GEÇİRMEK İÇİN EGZERSİZ ŞART

MENOPOZU SAĞLIKLI GEÇİRMEK İÇİN EGZERSİZ ŞART

+
-
MENOPOZU SAĞLIKLI GEÇİRMEK İÇİN EGZERSİZ ŞART
MENOPOZU SAĞLIKLI GEÇİRMEK İÇİN EGZERSİZ ŞART

Liv Hospital Samsun Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nden Op. Dr. Şeyma Yöney önemli açıklamalarda bulundu.

Menopozun da doğum gibi doğal bir süreç olduğunu belirten Liv Hospital Samsun Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nden Op. Dr. Şeyma Yöney , “Bazı kadınlarda adetlerin devamını sağlayacak ve hormonal dalgalanmaları ortadan kaldıracak tedavi yaklaşımları olabilir. Bunun yanında düzenli egzersiz yapmak, dengeli ve düzenli beslenmek, sigara ve alkolden uzak durmak, terletmeyecek pamuklu hafif giysiler tercih etmek de bu dönemdeki kadınlarımızı rahatlatacak tavsiyelerdir” dedi.

Belli bir yaşa gelen kadınlardaki yumurta rezervinin tükenmesi ile yumurtlamanın son bulması, östrojen üretiminin ortadan kalkması sonucu olarak da adetlerin kesilmesinin menopoz olarak adlandırıldığını belirten Liv Hospital Samsun Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nden Op. Dr. Şeyma Yöney, 18 Ekim Dünya Menopoz Günü dolayısıyla bilgilendirmede bulundu.
45-55 yaş arası kadınlarda adet kesilmesinin normal olarak değerlendirildiğini vurgulayan Op. Dr. Şeyma Yöney, “Bir kadının menopoza girdiğini söylemek için 12 ay boyunca kesintisiz olarak adet görmeme durumu olmalıdır. Bu süreç öncesi yıllarda yumurtalıkların çalışmasının yavaşlaması ya da ‘anovulatuar’ dediğimiz yumurtlama olmadan yumurtalıklardan hormon üretilmesi şeklinde adetlerin araları açılmaya başlar" diye konuştu.

İlk belirtisi adet gecikmesi
Menopozun ilk belirtisinin adetlerin gecikmeli olmaya başlaması olduğunu sözlerine ekleyen Op. Dr. Şeyma Yöney, şöyle devam etti: “Ayrıca sıcak basmaları, uyku bozuklukları olabilir. Adetlerin kesilmesini kadınlık hormonlarının tükenmesi ve dolayısıyla kadınlığının azalması ve yok olması gibi yanlış algılayan kadınlarda bu süreçte psikolojik bazı sorunlar tetiklenebilir. Dikkat çekmek istediğimiz en önemli husus, sadece doğurganlığın son bulmasıdır. Bazı kadınlarda bu dönemde oluşabilen vajinal kuruluk, vajinal elastikiyetin azalması jinekolojik muayene ve değerlendirme sonrası yapılan tedavilerle kolaylıkla ortadan kaldırabilir ve sağlıklı bir cinsel yaşam için tehdit oluşturmaz. Menopoz belirtileri başladığı anda mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulmalı ve ayrıntılı muayene ile değerlendirme yapılmalıdır."

Hekim tarafından destek sağlanmalı
Op. Dr. Şeyma Yöney, "Nasıl ki gebelikte normal fizyolojik bir süreç olmasına rağmen oluşabilecek her türlü problemin erken ortaya konması ve ortadan kaldırılması için hekim kontrolü gerekir. Menopoz da böyledir; tamamen fizyolojiktir. Ancak bu dönemi en sağlıklı şekilde geçirmek için hormonal değişimlerin organizma ve psikoloji üzerindeki tesirlerini düzenlemek adına süreç uzman hekim tarafından izlenmeli ve gerekli destek sağlanmalıdır. Bazı kadınlarda adetlerin devamını sağlayacak ve hormonal dalgalanmaları ortadan kaldıracak tedavi yaklaşımlarımız olabilir. Bunun yanında düzenli egzersiz yapmak, dengeli ve düzenli beslenmek, sigara ve alkolden uzak durmak, terletmeyecek pamuklu hafif giysiler tercih etmek de bu dönemdeki kadınlarımızı rahatlatacak tavsiyelerdir” şeklinde açıklamada bulundu.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER