Samsun Üniversitesi Rektörü lüks makam aracı kiraladı

Samsun Üniversitesi Rektörü lüks makam aracı kiraladı

Samsun Üniversitesi, Rekötürlük makam hizmetlerinde kullanılmak üzere 379 bin 500 liraya 33 aylığına makam aracı kiraladı.

Sözcü Gazetesi'nden Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre Samsun Üniversitesi, Rektörlük makam hizmetlerinde kullanılmak üzere lüks bir araç kiraladı. 22 Nisan’da imzalanan sözleşmeye göre makam aracı, 33 aylık aynı 31 Aralık 2022’ye kadar kiralandı. Aracın devlete faturası ise 379 bin 500 lira oldu.

Sözleşmeye göre araçta, sürücü ve yolcu olmak üzere en az 8 hava yastığı, uzaktan kumandalı merkezi kilit, makaralı tip emniyet kemeri, asgari 2017 model, binek E segmendi, motor hacmi en az 1950 CC, binek, sedan tipi, 5 kapı, 4+1 kişi kapasiteli, en fazla 100 bin km.de olması, en az 230 hp, ön ve arka koltukların ısıtmalı olması gibi özellikler istendi. Samsun Üniversitesi Rektörü Mahmut Aydın için 33 aylığına 2020 model lüks makam aracı kiralandı, faturası 379 bin 500 lira tuttu.

"EN UCUZU BU ARAÇ"

Sözcü Gazetesi'ne açıklamalarda bulunan ve “Eski aracım bizi yolda bırakıyordu. Yine de en ucuzunu kiraladık” diyen Rektör Aydın şunları anlattı:

“Rektör olduğum 2018'de Milli Emlak araç tahsis etmişti. Durmadan bozuluyordu. Bizi yolda bırakıyordu. Maliye Bakanlığı'ndan yeni araç talep ettik. Bize kiralama izni gönderdi. En ucuzu yine bu. Bizimkinin aylığı 11 bin lira. Keşke satın alma izni verselerdi de kendimizin olurdu. Mümkün olduğunca en ekonomik olanını seçmeye gayret ettik. Biz bu yeni aracı kullandığımızda bir kaza geçirdik. Bu aracın kaza anında kendi kendine durma özelliği var. Eski araç olsaydı ne olurdu, bilemem.”