SON DAKİKA

Samsunspor'da Bahattin Köse krizi sona erdi
<>
HaberlerSAMSUN HABERTerme pidesinin ünü ülke sınırlarını aştı! Kargoyla yurt dışına gönderiyorlar

Terme pidesinin ünü ülke sınırlarını aştı! Kargoyla yurt dışına gönderiyorlar

Samsun'un tescilli pidesi olan 'Terme pidesi'nin ünü ülke sınırlarını aştı. İşletme sahipleri kargoyla yurt dışına bile pide gönderiyor.

+
-
Terme pidesinin ünü ülke sınırlarını aştı! Kargoyla yurt dışına gönderiyorlar
Terme pidesinin ünü ülke sınırlarını aştı! Kargoyla yurt dışına gönderiyorlar

Pişirme tekniği, inceliği ve yumuşaklığından dolayı lezzetiyle herkes tarafından ilgi gören Terme pidesi  damaklara hitap ediyor.

Türkiye'nin dört bir yanından pide yemek için vatandaşlar Terme 'ye geliyor. Yurt dışından gelen talepler de karşılanıyor.

İşletmeler pideyi soğutma yöntemiyle paketliyor, akabinde kargoyla müşteriye gönderiyor.


30 yıllık pide ustası olan , 'Terme pidesinin farkı ince ve yumuşak olmasıdır. 320 derecede pişer ve 4 dakikada çıkar. İnsanlar genellikle karışık, kıymalı kuşbaşı, pastırma ve sucuklu çeşitlerini tercih ediyorlar. Türkiye'nin her yerinden, Kars'tan, Erzurum'dan, İstanbul'dan insanlar pide yemek için Terme'ye geliyor' dedi.


Restoran işletmecisi Burhan Sekmen  ise '1972 yılından günümüze kadar Terme pidesini yapmaktayız. Büyüklerimiz bu işe başladılar. Bizler de devam ettiriyoruz. Pide ilk önce çıktığı zaman 'yağlı' adıyla çıkmış. Fırınlarda, ekmek fırınlarında yapılmış. Sonradan kıymalı, kuşbaşı, pastırmalı, kavurmalı diye devam etmiş. Terme'ye bir şeyler kazandırmaya çalışıyoruz. Paket servislerimiz var. Ülke dışına ve ülke içine kargoyla gönderiyoruz' diye konuştu.

 

YORUMLAR1 yorum
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Muharrem6 gün önce
İstanbul'da ikamet ederken sırf Terme pidesi yemek için akşam otobüse binip ertesi gün pide yiyip akabinde akşama tekrar İstanbul'a giderdim lakin eski lezzeti yok eski ustalar yok
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER