SON DAKİKA

Atakum Belediye Başkanı korona virüse yakalandı
<>
HaberlerSAMSUN HABERSamsun'da taksi dolmuş hatları için karar

Samsun'da taksi dolmuş hatları için karar

Samsun'da taksi dolmuş hatları için belirlenen aylık hat kira bedellerinin düşürülmesine karar verildi.

+
-
Samsun'da taksi dolmuş hatları için karar
Samsun'da taksi dolmuş hatları için karar

Samsun Büyükşehir Belediyesi  Eylül Ayı Komisyon Toplantısı’nda “Cumhuriyet Meydanı’nda sökülen demir meshlerin parası vatandaşlara geri ödenmesi” maddesi ile “Taksi dolmuş hatları için belirlenen aylık hat kira bedellerinin düşürülmesi” maddesi oy birliği ile kabul edilerek meclise havale edildi.

Taksi dolmuş hatları için belirlenen aylık hat kira bedelleri 3’te 1 oranında düşürüldü 


Taksi dolmuş aylık kira bedellerinin değiştirilmesi maddesi hakkında komisyona bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Kadir Gürkan , “Taksi dolmuş hatları için belirlenen aylık hat kira bedelleri, aynı güzergahta işletilen ekspres ve otobüs hatlarından önce belirlenmişti. Burada hesap formülü; günlük sefer sayısı, sefer başına taşınan yolcu sayısı, ücret tarifesi, ayda çalışılan gün ile tahmini bir gelir hesaplayıp bunun binde 5’ini park-durak ücreti olarak alıyorduk. 2017’de yapılan yönetmelikte 1., 2., 3. ve 4. Taksi Dolmuş Hatlarımız ile ilgili hesaplanan formüle göre aldığımız hat durak ücretleri; 1 Nolu Dolmuş Hattı için 72 bilet, 2 Nolu Dolmuş Hattı için 53 bilet, 3 Nolu Dolmuş Hattı için 25 bilet ve 4 Nolu Dolmuş Hattı için 53 bilet idi. Bunların güncel rakamları; 1 Nolu Dolmuş Hattı için 252 TL, 2 Nolu Dolmuş Hattı için 185,5 TL, 3 Nolu Dolmuş Hattı için 87,5 TL ve 4 Nolu Dolmuş Hattı için de 185,5 TL’dir. Bu hatlarda daha sonra ekspres ve otobüs hatları çalıştı. Örneğin; 1. Hat güzergahında çalışan E3 hattı 2019 yılında 2 milyon 102 bin 813 yolcu taşıdı. Rakamlar elektronik bilet sisteminden alındı. Biz bu yönetmeliği hazırlarken belirlediğimiz bilet rakamları bu seferlerin oluşmasından sonra güncellenmesi gerekmektedir. Dolayısıyla bu hatlarda tekrar sayım yaptık. Komisyona önerimiz; 1 Nolu Dolmuş Hattı için hat durak ücretinin 72 tam biletten 26’ya, 2 Nolu Dolmuş Hattı için 53 tam biletten 25’e, 3 Nolu Dolmuş Hattı için 25 tam biletten 15 tam bilete ve 4 Nolu Dolmuş Hattı için 53 tam biletten 18 tam bilete uyarlanmasını arz ederiz” diye konuştu.


Gündem maddesi tüm komisyon üyelerinin oy birliği ile kabul edilerek, karara bağlanmak üzere meclise havale edildi. Gündem maddeleri Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında görüşüldükten sonra karara bağlanacak.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER