SON DAKİKA

Samsun'da dev operasyon: 11 tutuklama
<>
HaberlerEKONOMİİkinci el araç fiyatları düşecek mi?

İkinci el araç fiyatları düşecek mi?

Son dönemlerde altın ve dövizin yükselmesi, pandemi nedeniyle de '0' araç üretiminde yaşanan sorunlardan kaynaklı ikinci el araç piyasasındaki fiyat artışı devam ediyor.

+
-
İkinci el araç fiyatları düşecek mi?
İkinci el araç fiyatları düşecek mi?


Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını nedeniyle '0' araç üretimi neredeyse durdu. Normalleşme adımlarından sonra tekrardan başlayan '0' araç üretiminde ise bu sefer de vatandaşlar aylarca araç kuyruğunda bekliyor. Sıfır aracı en erken 2 ayda teslim alabileceğini öğrenen vatandaşlar, mecburen ikinci el araçlara yöneliyor.
İkinci el araca artan rağbet ve altın, döviz gibi emtiaların fiyatının sürekli artması piyasayı neredeyse 3'e katladı. Bazı model araçların ise aynı modelin '0' kilometresinden daha yüksek bir ücrete satılması şaşırttı.  

'Her 5-10 günde arabaların fiyatları değişiyor'
Korona virüste ikinci dalganın yaşanmasının ikinci el araç fiyatlarını daha da yükselteceğini vurgulayan uzmanlar "Allah korusun öyle bir şey olmaz ama eğer olursa bu araç fiyatları ciddi anlamda yükselmeye devam edecek. Şu an ikinci el araç piyasası çok iyi durumda. Galericiler dahi ikinci el arabalarını satmak istemiyor. Sattığı zaman çünkü yerine alamıyor. 10 gün bir otomobil elinde durduğundan sonra tekrardan fiyat yükseltiyor. Her 5-10 günde arabaların fiyatları değişiyor.Bu fiyatların böyle olması normal değil ama üretim yok. Yeni araba gelmediğinden dolayı ikinci ele talep çok ciddi. Bu pandemi sürecinde de insanlar toplu taşıma araçlarını kullanmak istemiyor ve satışlar şuanda çok iyi. Olası bir ikinci dalganın gelmesi bu araç fiyatlarını yükseltecektir. Çünkü üretim olmayacak, olmadığı içinde ister istemez yükselmeye devam edecektir. Bunun önüne kimse geçemez. Çünkü araba artık bir ekmek ve su gibi ihtiyaç. Her eve lazım. Otomobil piyasası artık düşmez. Her şey dönüyor, dolaşıyor üretime çıkıyor. Üretim yok. Üretim olması lazım. Şuanda bir vatandaşımız hangi sıfır arabayı almak istese 3-5 ay sıra beklemesi gerekiyor ve o süre içerisinde de alıp alamayacağı meçhul. Çünkü ikinci dalga olursa üretim tekrardan duracak ve yine insanlar ikinci ele yönelecek" dediler.

 

YORUMLAR1 yorum
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
T.uzunalioğlu38 gün önce
Almasın millet bak ozaman fiat yükseliyormu elinde kalsın satamasın millet AC kurt gibi dalış yaparsa böyle olur halk kendisi piyasayı olumsuz hale getiriyor
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER