SON DAKİKA

Samsunlu asker hayatını kaybetti
<>
HaberlerMuğlaMuğla'dan Haziran ayında en fazla ihracat Yunanistan'a yapıldı

Muğla'dan Haziran ayında en fazla ihracat Yunanistan'a yapıldı - Muğla Haberleri

Türkiye İstatistik Kurumu 2020 yılı, Haziran ayı Dış Ticaret İstatistiklerini yayımladı. Denizli Bölge Müdürlüğünden verilen bilgiye göre Muğla'da genel ticaret sistemine göre ihracat yüzde 16,2 arttı, ithalat yüzde 46,5 azaldı.

+
-
Muğla'dan Haziran ayında en fazla ihracat Yunanistan'a yapıldı

Muğla'da ihracat 2020 yılı Haziran ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,2 artarak 45 milyon 190 bin dolar, ithalat ise yüzde 46,5 azalarak 21 milyon 484 bin dolar olarak gerçekleşti. Haziran ayında Muğla bu değerlerle Türkiye genelinde en fazla ihracatın gerçekleştiği 28'inci il olurken ithalatta ise 29'uncu sırada yer aldı.
İhracatta en yüksek pay tarım, ormancılık ve balıkçılık sektöründe
2020 Haziran ayında ekonomik faaliyetlere göre ihracatta en yüksek payı alan ilk üç sektör tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörü oldu. Bu sektörlerin payı yüzde 55,38 (25 milyon 25 bin dolar) oldu. Ardından gelen imalat sanayinin payı yüzde 40,52 (18 milyon 312 bin dolar) madencilik ve taş ocakçılığı sektörünün payı yüzde 4,10 (1 milyon 852 bin dolar) oldu.
İthalatta en yüksek pay imalat sanayii sektöründe
2020 Haziran ayında ekonomik faaliyetlere göre ithalatta en yüksek payı alan ilk üç sektör şu şekilde oluştu. İlk sırada yer alan imalat sanayinin payı yüzde 98,98 (21 milyon 265 bin dolar) oldu. Ardından gelen tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörünün payı yüzde 1,02 (218 bin dolar), bilgi ve iletişim sektörünün payı yüzde 0,001 (308 dolar) oldu.
En fazla ihracat Yunanistan'a yapıldı
Muğla'dan, 2020 yılı Haziran ayında en fazla ihracat yapılan ülke Yunanistan oldu. Bu ülkeye yapılan ihracat 6 milyon 898 bin dolar olarak gerçekleşti. Yunanistan'ı sırasıyla 4 milyon 903 bin dolar ile Rusya Federasyonu ve 4 milyon 4 bin dolar ile ABD izledi.
En fazla ithalat yapılan ülke Fransa oldu
Muğla'ya, 2020 yılı Haziran ayında en fazla ithalat Fransa'dan yapıldı. Bu ülkeden yapılan ithalat 5 milyon 249 bin dolar olarak gerçekleşti. Fransa'yı sırasıyla 3 milyon 58 bin dolar ile Norveç ve 2 milyon 509 bin dolar ile Polonya izledi.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Fırıncılar anlaşamadı, ekmeğe zam ertelendiEKONOMİ
Fırıncılar anlaşamadı, ekmeğe zam ertelendi
Aytemiz'den Dr Deniz Algün'e Trans Anatolia Rallisi'nde destekEKONOMİ
Aytemiz'den Dr. Deniz Algün'e Trans Anatolia Rallisi'nde destek
Yeşilyurt Belediyesinden fide desteği alanlara hasat yardımıEKONOMİ
Yeşilyurt Belediyesinden fide desteği alanlara hasat yardımı
Bakan Gül: 'Güvenli ödeme sistemi ikinci el araç satışında zorunlu hale geldi'EKONOMİ
Bakan Gül: 'Güvenli ödeme sistemi ikinci el araç satışında zorunlu hale geldi'

EN ÇOK OKUNANLAR

15 Ağustos fındık fiyatları ne kadar? 15 Ağustos fındık fiyatları ne kadar?Dünyada bir benzeri olmayan köy Samsun'da Dünyada bir benzeri olmayan köy Samsun'daDenizli'de trafik kazası: 2 yaralı Denizli'de trafik kazası: 2 yaralıSamsunspor'da korona alarmı! Maç iptal edildi Samsunspor'da korona alarmı! Maç iptal edildiKamayla bıçaklanan kişi hayatını kaybetti Kamayla bıçaklanan kişi hayatını kaybetti15 Ağustos Altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın gram altın 15 Ağustos Altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın gram altınÇorum'da zincirleme trafik kazası: 2 yaralı Çorum'da zincirleme trafik kazası: 2 yaralıSamsunspor'da koronavirüs testi Samsunspor'da koronavirüs testiTFF, Samsunspor'un Şampiyonluğunun Tescil Etti TFF, Samsunspor'un Şampiyonluğunun Tescil EttiSamsun'da kaza! Yaralılar var Samsun'da kaza! Yaralılar var
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER