SAMSUN SON DAKİKA

Samsun'da 2 kişiyi silahla vuran kadın tutuklandı
< >
HaberlerSAMSUN HABERKURBAN KESİMİNE ÇOCUKLARI TANIK ETMEYİN!

KURBAN KESİMİNE ÇOCUKLARI TANIK ETMEYİN!

+
-
KURBAN KESİMİNE ÇOCUKLARI TANIK ETMEYİN!
KURBAN KESİMİNE ÇOCUKLARI TANIK ETMEYİN!

Liv Hospital Samsun Çocuk Psikiyatri Kliniği'nden Uzm. Dr. Zeynep Gülçin Yıldırım önemli açıklamalarda bulundu

Kurban kesimine 12-13 yaşından küçük çocukların tanık olmaması gerektiğini belirten Liv Hospital Samsun Çocuk Psikiyatri Kliniği’nden Uzm. Dr. Zeynep Gülçin Yıldırım , “Çocuğun Kurban Bayramı'nın önemini anlaması için kesimi izlemesi gerekmez. Ebeveynlerin işe, çocukların ise okula gitmediği bu süre, çocuklarımızla keyifli vakit geçirmek, hayat koşuşturmacasında yapamadığımız sohbetleri yaparak onları tanımak için iyi bir fırsattır” dedi.

Uzmanlar kurban kesimlerinde yapılan dikkatsizlikler sebebiyle bayram kutlamasının çocuklar için bir travma nedeni olmasının önüne geçmek için dikkatli olunması uyarısında bulunuyor. Kurban Bayramı ’nın çocuklar üzerindeki etkisi hakkında açıklamalarda bulunan Liv Hospital Samsun Çocuk Psikiyatri Kliniği’nden Uzm. Dr. Zeynep Gülçin Yıldırım,
“Kurban kesimi sırasında belirli noktalarda yapılan hatalar bayramın çocuklar için bir neşe ve mutluluk kaynağı olmasından çıkıp onları korkutan, pek çok psikolojik sorunun başlamasına neden olan bir zaman dilimi haline gelmesine neden olabilmektedir” şeklinde konuştu.

Çocuğa yaşına uygun şekilde açıklama yapılmalı
Uzm. Dr. Zeynep Gülçin Yıldırım, “Tüm diğer dini konularda olduğu gibi çocuklar 12-13 yaşından önce dini kavramların anlamlarını net olarak kavrayamamaktadır. Bu nedenle ‘Niçin kurban kesiyoruz’ sorusuna çocuğun yaşına uygun olarak, yardımlaşmanın, ihtiyacı olanların ihtiyaçlarının karşılanmasının önemi ön plana çıkarılarak bilgilendirme yapılmalıdır” dedi.

Kurban kesimine katılmasınlar
12-13 yaşından büyük çocukların zorlama olmadan, eğer kendileri de bu konuda istekliyse kurban kesimine katılabileceğini sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Zeynep Gülçin Yıldırım, şöyle devam etti: “Ancak daha küçük yaştaki çocukların kesinlikle kurban kesimine katılmaması gerekir. Çünkü kurbanın dini kavramını anlamaktan uzak olan bir çocuğa (12-13 yaşından
küçük tüm çocuklar) koyunların boyunlarının kesilmesini göstermek, sıklıkla travmatik bir yaşantı olarak yaşanır. Bir diğer risk faktörü de kurban kesimine tanık olan çocukların şiddeti normalize etmesidir. Çocuğun Kurban Bayramı'nı, kurban kesmenin önemini anlaması için kesimi izlemesi gerekmez. Ebeveynlerin ve çocukların işe ve okula gitmediği bu süre onlarla keyifli vakit geçirmek, hayat koşuşturmacasında yapamadığımız sohbetleri yapmak onları tanımak için iyi bir fırsattır.”

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER