SON DAKİKA

Samsunlu asker hayatını kaybetti
<>
HaberlerBursaKadın derneklerine destek sürüyor

Kadın derneklerine destek sürüyor - Bursa Haberleri

Nilüfer Belediyesi mahallelerde kurulan kadın derneklerine bina desteğinin yanında, ürettiklerini ekonomiye dönüştürmeleri için de yardım ediyor. Nilüfer Belediyesi bu amaçla kırsaldaki 11 kadın derneği için fırın yaptırarak kullanımlarına sundu.

+
-
Kadın derneklerine destek sürüyor

2020 yılını tarım yılı ilan eden ve yerli tohum deneme üretimi çalışmalarını büyük alanlara yayarak buğday üretimi yapan Nilüfer Belediyesi, bu üretimden elde ettiği unu kadın derneklerine verdiği gibi, talep eden kadın derneklerine fırın da yaptırarak kadınların üretim faaliyeti içinde olmasını ve ürettiklerini ekonomik değere dönüştürmesini destekliyor. Bugüne kadar çalışacak mekanı olmayan kadın dernekleri için 10 adet prefabrik bina yaparak teslim eden Nilüfer Belediyesi, mekan desteğinin yanı sıra Atlas, Dağyenice, Görükle, Yaylacık, İrfaniye, Büyükbalıklı, Ürünlü, Badırga, Çatalağıl ve Fadıllı mahallelerindeki kadın derneklerine fırın da yaptırarak kadınların kullanımına sundu. Kısa süre önce kadın derneklerine teslim edilen prefabrik binaları ziyaret ederek eksikler hakkında bilgi alan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, İrfaniye Kadın Dayanışma ve Kültür Derneği'ne giderek kadınlarla bir araya geldi.
Derneğin çalışmaları ile ilgili bilgi alarak kadınların sıkıntılarını dinleyen Başkan Erdem, mekan ihtiyacı giderilen derneklerin daha verimli çalışmalar yapmasını umduklarını ve kadın derneklerinin çalışmalarına her zaman destek vereceklerini belirtti. Kadın derneklerinin daha aktif olmasını ve daha çok üretime yönelmesini istediklerini söyleyen Başkan Erdem, 'Onların ürettikleri ürünleri tüketicilere ulaştırmaları için aracı olacağız. Böylece kadınlar hem üretmenin, hem de kazanmanın mutluluğunu yaşayacak' dedi.
Kırsal nitelikli mahalleleri ziyaret edenlerin en çok talep ettiği ürünlerden birinin de köy ekmeği olduğunu kaydeden Başkan Erdem, 'Bu sebeple ekolojik koşullarda kendi ürettiğimiz yerli tohum buğdaydan elde edilen unların bir kısmını kadın derneklerine veriyoruz. Onlar da köy ekmeği üretiminde bu unları kullanıyorlar. Yine bizim yaptığımız fırınlarda geleneksel yöntemlerle köy ekmeği yapıyorlar. Böylece hem gelir elde ediyor hem de vatandaşların bu yöndeki taleplerini karşılamış oluyorlar' diye konuştu.
Kadın derneklerinin sadece köy ekmeği değil yaşadıkları yöreye özgü ürünleri değerlendirerek, reçel, turşu, salça, tarhana gibi ürünleri de çeşitlendirerek bu mekanlarda satışa sunacaklarını, köy kahvaltısı gibi seçeneklerle kent insanı için cazip birer seçenek oluşturacaklarını sözlerine ekleyen Başkan Erdem, zaman içerisinde bu mekanların hem üretim, hem de ticari anlamda çok hareketleneceğini söyledi.
İrfaniye Kadın Dayanışma ve Kültür Derneği üyesi kadınlar da, kendilerine verilen konteyner bina ve fırın için Başkan Erdem'e teşekkür ederek, korona virüs salgınının sona ermesinin ardından yapacakları etkinlikleri heyecanla beklediklerini dile getirdi.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Bozyazı'da çiftçilere uygulamalı bilgilendirmeEKONOMİ
Bozyazı'da çiftçilere uygulamalı bilgilendirme
PAÜ'den tarımın geleceğine büyük yatırımEKONOMİ
PAÜ'den tarımın geleceğine büyük yatırım
Okumak için Eskişehir'i tercih edenlere emlakçılardan yardım sözüEKONOMİ
Okumak için Eskişehir'i tercih edenlere emlakçılardan yardım sözü
SunExpress, Almanya'dan Türkiye'nin tatil beldelerine uçuşlarını artırıyorEKONOMİ
SunExpress, Almanya'dan Türkiye'nin tatil beldelerine uçuşlarını artırıyor

EN ÇOK OKUNANLAR

Karabük'te iki ayrı kaza : 1 ölü, 4 yaralı Karabük'te iki ayrı kaza : 1 ölü, 4 yaralıSerbest piyasada döviz fiyatları Serbest piyasada döviz fiyatlarıKeyfim yok, Nane molla, Ansagan, Dokken, Kahvaltı, Hastalık Keyfim yok, Nane molla, Ansagan, Dokken, Kahvaltı, HastalıkSANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet töreni SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet töreniSamandağ'da Kaza: 3 yaralı Samandağ'da Kaza: 3 yaralıŞehit polisler memleketlerine uğurlandı Şehit polisler memleketlerine uğurlandıTurkcell, Çin Kalkınma Bankası ile 500 milyon Euro tutarında kredi anlaşması imz Turkcell, Çin Kalkınma Bankası ile 500 milyon Euro tutarında kredi anlaşması imz(Özel) İstanbul'da motosikletli magandanın 'drift', 'makas' ve 'tek teker' terör (Özel) İstanbul'da motosikletli magandanın 'drift', 'makas' ve 'tek teker' terörDoğa ve tarihin iç içe olduğu Aydın, üniversite adaylarını bekliyor Doğa ve tarihin iç içe olduğu Aydın, üniversite adaylarını bekliyorDenizli'de liseliler Türkiye'nin en başarılı üniversitelerine hazırlanıyor Denizli'de liseliler Türkiye'nin en başarılı üniversitelerine hazırlanıyor
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER