HaberlerDolarDolar düşüyor, piyasalar yükseliyor

Dolar düşüyor, piyasalar yükseliyor - Dolar Haberleri

Dolar endeksi pandeminin daha kötüye gidebileceği ve artan dolar likiditesi nedeniyle sert düşerken dolar/TL'de 6.85'teki istikrarlı hareket aşağı yönlü kırıldı. Endeksin gevşemesiyle gece saatlerinde dolar kuru 6.82'Ye kadar geriledi ancak tutunamadı. 22 Temmuz sabahı dolar/TL 6.84 TL'den işlem görüyor

+
-
Dolar düşüyor, piyasalar yükseliyor

ABD'de yaşanan gelişmeler nedeniyle dolar endeksi dün son 5 ayın en düşüğünü gördü. Ekonominin hala teşvike ihtiyacı olması ve trilyon dolarlık yeni paket tartışmalarının yanı sıra Donald Trump koronavirüs  salgınının daha da kötüye gidebileceğini belirtmesi dolarda küresel değer kaybına yol açtı.

Faizlerin de getirisi eğrisinin altına gerilemesiyle gelişen ülke paraları dolar karşısında pozitif ayrışırken dolar /TL paritesi uzun zaman sonra 6.85'teki direnci aşağı yönlü kırdı ve 6.82'ye kadar indi. Kur daha sonra tekrar 6.84'e çıktı. Euro /TL ise dolar/euro paritesindeki artışla 7.88'de.


Yurt içinde Merkez Bankası'nın yarınki faiz kararı ve açıklamalar izlenirken dış politikada Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilime yönelik süreç izleniyor.

Dün Türkiye, Meis Adası yakınlarındaki sismik arama faaliyetleri kapsamında NAVTEX ilan etmiş, Yunanistan Genelkurmay Başkanı acil ülkesine dönmüştü.


Küresel piyasalarda ise pandemi gelişmeleri öne çıkıyor ancak dolardaki küresel düşüş euro ve piyasalara olumlu yansıdı.

Asya borsaları, koronavirüs vakalarında görülen artışın bankacılık ve seyahat şirketleri üzerinde yarattığı baskı nedeniyle yüzde 1 gerileyen Avustralya dışında yukarı yönlü hareket etti. Küresel talebin yükseleceği beklentisi S&P 500 vadeli kontratlarını yüzde 0.4 yukarı taşıdı.

Euro dolar karşısında 1.15 üzerine çıkarak 18 ayın zirvesini görürken gümüş ve emtia fiyatları sert yükseldi. Ekonomik toparlanmaya ilişkin umutlar küresel talep ve dolardaki düşüşe yön veriyor.

Eurodaki yükseliş Avrupa Birliği'nin koronavirüs kurtarma kurtarma paketi üzerinde mutabakat sağlamasıyla tırmandı. Sağlanan anlaşma birlik içerisindeki ekonomilerin toparlanması ve AB'nin zor durumlarda birlik mesajı vermesi açısından önemli bir adım olarak yorumlandı.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0.2 yükselerek son beş ayın zirvesine çok yakın bir konuma tırmandı. Japonya'nın Nikkei endeksi yüzde 0.2 geriledi.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Almanya'nın kararı turizmcileri sevindirdiEKONOMİ
Almanya'nın kararı turizmcileri sevindirdi
Yeşilyurt Belediyesi ikinci yeşil gıda marketini hizmete sunduEKONOMİ
Yeşilyurt Belediyesi ikinci yeşil gıda marketini hizmete sundu
Gaziantep pekmezini tescillediEKONOMİ
Gaziantep pekmezini tescilledi
Gürün'de buğday hasadı başladıEKONOMİ
Gürün'de buğday hasadı başladı

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Valiliği'nden korona uyarısı! Samsun Valiliği'nden korona uyarısı!Samsun'da göç idaresine akın ettiler Samsun'da göç idaresine akın ettilerSaviçeviç 94. Yabancı Saviçeviç 94. YabancıSamsun BİM ve A101 aktüel ürünler kataloğunda bu hafta neler var? Samsun BİM ve A101 aktüel ürünler kataloğunda bu hafta neler var?Samsunspor'da İkinci Kamp Başladı Samsunspor'da İkinci Kamp BaşladıErciş'te trafik kazası:1 ölü , 2 yaralı Erciş'te trafik kazası:1 ölü , 2 yaralı5 Ağustos Çarşamba fındık fiyatları ne kadar? 5 Ağustos Çarşamba fındık fiyatları ne kadar?Rekor üstüne rekor! Bugünkü altın fiyatı... Rekor üstüne rekor! Bugünkü altın fiyatı...Samsun hava durumu 5 Ağustos Çarşamba Samsun hava durumu 5 Ağustos ÇarşambaDolar kuru bugün ne kadar? 5 Ağustos 2020 dolar ve euro fiyatları Dolar kuru bugün ne kadar? 5 Ağustos 2020 dolar ve euro fiyatları
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER