SON DAKİKA

Samsunlu asker hayatını kaybetti
<>
HaberlerÇanakkaleÇanakkale Domatesi tarlada kaldı

Çanakkale Domatesi tarlada kaldı - Çanakkale Haberleri

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Kösedere köyü ve civarında yetiştirilen ve ilgi gören tarla domatesinin fiyatı 50 kuruşa kadar düştü. Üreticiler ürettikleri domateslerin tarlada kaldığını söyledi. Tarlada 50 kuruşa zor alıcı bulan Çanakkale Domatesi büyükşehirlerde 4-5 liradan satılıyor

+
-
Çanakkale Domatesi tarlada kaldı

Türkiye'de tüketicilerin büyük ilgi gösterdiği, Kösedere köyü ile Kumkale Ovası'nda hasadına başlanan 'Çanakkale Domatesi'nin fiyatları üreticileri hayal kırıklığına uğratıyor. Tezgahlarda kilogramı 4-5 liraya satılan domatesin tarladan alımının 50 kuruşa kadar düşmesi üreticiyi hayal kırıklığına uğrattı.
Ayvacık'ın Kösedere Köyü Sulama Kooperatifi Başkanı Aytekin Doğan, bölgede 2 bin dönüm bir alanda domates yetiştiriciliği yapıldığını ifade ederek, 'Bu yıl domates yetiştiriciliğinde geçen yıllara nazaran daha az bir ekiliş olmasına rağmen bu yıl fiyatlarda aşırı bir düşüş yaşadık. Bu önümüzdeki senelerde tarla domatesi üretiminin daha da düşeceğini göstergesidir. Domatesin fiyatı 50 ile 80 kuruş arasında. Buna talep de yok. Şu anda Türkiye çapında ünlü Kösedere domatesinin tarlada kalması bizleri de üzüyor.' dedi.
'Sera domatesi daha çok ilgi görüyor'
Sera domateslerine daha çok talep olduğunu söyleyen Doğan, 'Sera domatesinin görünüm açısından güzel olup, lezzeti olmayan domatesin daha çok talep edilmesi bizleri üzüyor. Böyle kaliteli burcu burcu kokan bir domatesin pazarlarda sera domatesinden daha düşük bir fiyata satılması üreticinin de ayrıca moralini bozdu. Üretimde bu yüzden git gide düşüyor. Bu demektir ki önümüzdeki yıllarda tarla domatesinin kokusunu unutacağız' dedi.
'Fiyatlar geçen yıla göre daha düşük'
Kösedere köyünde domates üreticiliği yapan İbrahim Dermencioğlu ise bu yıl fiyatlardan umduklarını bulamadıklarını ifade ederek, 'Bu yıl 20 dönüm bir alana domates ektik. Verim de güzel fakat fiyatlar kötü. Alan bile yok. Masraflar çok ağır. Gübre parası, icar parası, sulama parası. Şu an fiyat 50 kuruş. Alan da yok nerdeyse. Geçen seneye göre fiyatlar daha kötü. Geçen sene fiyatlar kötüydü ama bu yıl daha da kötü. Geçen sene 80 kuruş ile 1 lira 20 kuruş arasındaydı. Bu sene satamıyoruz. Ürün tarlada kalıyor' dedi.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
ING Türkiye ilk yarı finansal sonuçlarını açıkladıEKONOMİ
ING Türkiye ilk yarı finansal sonuçlarını açıkladı
Serbest piyasada altın fiyatlarıEKONOMİ
Serbest piyasada altın fiyatları
Limon ihracatında ön izin şartı kaldırıldıEKONOMİ
Limon ihracatında ön izin şartı kaldırıldı
Sosyal mesafe ve bina güvenliği kurallarına uyulmasına yardımcı olan piktogramlaEKONOMİ
Sosyal mesafe ve bina güvenliği kurallarına uyulmasına yardımcı olan piktogramla

EN ÇOK OKUNANLAR

7 Ağustos Cuma fındık fiyatları ne kadar? 7 Ağustos Cuma fındık fiyatları ne kadar?Sokağa çıkma yasağı geri geliyor! İller belli oldu Sokağa çıkma yasağı geri geliyor! İller belli olduSamsun'da banyoda asılı halde ölü bulundu Samsun'da banyoda asılı halde ölü bulunduSamsun'da gelinine tecavüz ettiği iddia edilen kayınpeder yargılanacak Samsun'da gelinine tecavüz ettiği iddia edilen kayınpeder yargılanacakSamsun'da meclis üyesine silahlı saldırı! Samsun'da meclis üyesine silahlı saldırı!İskenderun'da elektrik akımına kapılan asker şehit oldu İskenderun'da elektrik akımına kapılan asker şehit olduAltın fiyatları ne kadar? Gram ve çeyrek altın fiyatı 7 Ağustos 2020 Altın fiyatları ne kadar? Gram ve çeyrek altın fiyatı 7 Ağustos 2020Samsun hava durumu 7 Ağustos Cuma Samsun hava durumu 7 Ağustos CumaSamsun'da kaza Samsun'da kazaMilyonlarca emeklinin ''emeklilik'' hayali eriyip gitti! Milyonlarca emeklinin ''emeklilik'' hayali eriyip gitti!
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER