HaberlerAmasyaTürkiye'nin eti ile meşhur ilçesi Suluova'da besiciler dertli

Türkiye'nin eti ile meşhur ilçesi Suluova'da besiciler dertli - Amasya Haberleri

Suluova Besiciler Kooperatifi Başkanı Kenan Ağcıhan, ilçede son dönemlerde önceki yıllara oranla kurban sayısında ve besilerde azalma olduğunu belirtti.

+
-
Türkiye'nin eti ile meşhur ilçesi Suluova'da besiciler dertli

1995 yılında Suluova'da besicilik sektörüne başladığını ifade eden Suluova Besiciler Kooperatifi Başkanı Kenan Ağcıhan, 'Genelde İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Rize ve Trabzon illerine ilçemizden büyükbaş hayvan gönderiliyor. Eski üretim pek fazla kalmadı. Önceden Suluova'da 40 binin üzerinde büyükbaş hayvan vardı, son dönemlerde kurban sayısında ve besilerde azalma oldu' dedi.
Geçen yıla oranla fiyatlarda herhangi bir değişiklik olmadığını vurgulayan Ağacıhan, 'Fiyatlar geçen seneye göre aynı. Geçen sene yemin torba fiyatı 55 lira idi, şimdi 100 lira. Saman yine öyle. Üreticimiz saman konusunda sıkıntılı. Buğday fiyatları düşük olduğu için çiftlerimiz ekmiyor' şeklinde konuştu.

Özellikle Ankara Suluova etini tercih ediyor
Tadı ve lezzeti ile özellikle Ankara'da Suluova etinin tercih edildiğine değinen Ağcıhan, 'Etin parlaklığı ve tadından dolayı Ankaralılar Suluova etini çok seviyor, hatta dönerciler Amasya etinden başka bir et kullanmazlar. Suluova demek Türkiye'de 3. bölge demek Konya, Aydın ve Balıkesir'den sonra özellikle Suluova eti tercih ediliyor. Ama şu anda küçük işletmeler genelde kapandı. Suluova'da yaklaşık 15 ile 20 bin civarında büyükbaş hayvan var' ifadelerini kullandı.

'Damızlık büyükbaş hayvan projemizi hayata geçiriyoruz'
Küçük işletmelerdeki üreticileri rahatlatacak projeyi de hayata geçireceklerinin müjdesini veren Ağcıhan, 'Üreticilerimiz için kooperatif olarak mücadele ediyoruz. Türkiye'de ilki gerçekleştirip üreticilerimizi yeniden ayağa kaldırarak damızlık büyükbaş hayvan dağıtımı yapacağız. Örnek bir proje olacak' açıklamasında bulundu.

Suluova'nın Paşa'sı 25 bin liradan alıcı bekliyor
Suluova'da genelde 800-900 kilo hayvanların çoğunlukta olduğunu sözlerine ekleyen Ağcıhan, 'Suluova'mızın topraklarının verimli olması havası ve suyunun temiz olması dolayısıyla ahırların genelinde 800 ile 900 kilolarda hayvan bulunur. Suluova'mızın paşası diyoruz. Yakında pazara gidecek ve 25 bin liradan satışa çıkacak' diye konuştu.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Vergi affı mı geliyorEKONOMİ
Vergi affı mı geliyor?
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli Giresun'da fındık hasadına katılacakEKONOMİ
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli Giresun'da fındık hasadına katılacak
Serbest piyasada altın fiyatlarıEKONOMİ
Serbest piyasada altın fiyatları
Yeşilyurt'ta AR-GE sahasının alt yapısı güçlendiriliyorEKONOMİ
Yeşilyurt'ta AR-GE sahasının alt yapısı güçlendiriliyor

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da göç idaresine akın ettiler Samsun'da göç idaresine akın ettilerSamsun'da yeni korona kararları! Dikkat tedbirler sıkılaştı Samsun'da yeni korona kararları! Dikkat tedbirler sıkılaştıSamsun Valiliği'nden korona uyarısı! Samsun Valiliği'nden korona uyarısı!Samsun BİM ve A101 aktüel ürünler kataloğunda bu hafta neler var? Samsun BİM ve A101 aktüel ürünler kataloğunda bu hafta neler var?5 Ağustos Çarşamba fındık fiyatları ne kadar? 5 Ağustos Çarşamba fındık fiyatları ne kadar?Saviçeviç 94. Yabancı Saviçeviç 94. YabancıRekor üstüne rekor! Bugünkü altın fiyatı... Rekor üstüne rekor! Bugünkü altın fiyatı...Dolar kuru bugün ne kadar? 5 Ağustos 2020 dolar ve euro fiyatları Dolar kuru bugün ne kadar? 5 Ağustos 2020 dolar ve euro fiyatlarıSamsunspor'da İkinci Kamp Başladı Samsunspor'da İkinci Kamp BaşladıSamsun'da yaşam mücadelesi veren aile yardım bekliyor Samsun'da yaşam mücadelesi veren aile yardım bekliyor
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER