SON DAKİKA

Müge Anlı:'Samsun'a emniyet müdürü olmak istiyorum'
<>
HaberlerSamsunSamsun'un parlayan yıldızı mobilya sektörü

Samsun'un parlayan yıldızı mobilya sektörü - Samsun Haberleri

Samsun Mobilyacı İş Adamları Derneği (MOBİD) Başkanı Bahattin Eker, 'Samsun'un mobilya sektörü Türkiye'de 30'uncu sıralardaydı. Şu anda ilk 10'a girdiğimizi düşünüyoruz. Kayseri ve İnegöl'ü yakaladık. OSB kurulursa Türkiye'nin ilk 5'teki mobilya kenti olabiliriz' dedi.

+
-
Samsun'un parlayan yıldızı mobilya sektörü


MOBİD Başkanı Bahattin Eker , sektörde yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 10 yıl içinde sektörde büyük ilerlemeler kaydedildiğini belirten Başkan Eker, Samsun 'un Türkiye'de ilk 10 il arasına girdiğini açıkladı. 7 ülkeye ihracat yapıldığını ve 22 ile de ürün gönderildiğini söyleyen Eker, altyapının geliştirilerek Samsun'un daha iyi konumlara gelmesini hedeflediklerini ifade etti.

Sektörün kat ettiği yolu ve şu anki durumunu özetleyen Başkan Bahattin Eker, 'Samsun'un mobilya sektörü 10 sene öncesine nazaran çok ilerledi. Daha önce Samsun'un mobilya sektörü Türkiye'de 30'uncu sıralardaydı. Şu anda ilk 10'a girdiğimizi düşünüyoruz. Oturma grupları olsun, koltuk takımları olsun. Kayseri ve İnegöl'ü yakaladık. 10 sene öncesinde burada mobilya sektöründe ihracatın esamesi okunmuyordu. Şu an 7 ülkeye ihracat yapıyoruz. Şehirler arası dersen 22 ile buradan Samsun mobilyası olarak yetişmeye çalışıyoruz. Samsun mobilyasının şu anda gerçekten muazzam şekilde bir hava yaptı' diye konuştu.

Mobilya sektöründe kümelenmeyi sağlayacak bir OSB ile hedefin ilk 5'e ulaşmak olduğunu dile getiren Başkan Eker, 'Samsun'da mobilya sektörünün istihdamı sağlık ve tarımdan sonra üçüncü bir sektör. İrili ufaklı çalışılan mobilya atölye veya fabrikalarında 4 bin-4 bin 500 kişi arasında istihdam sağlanıyor. Bu bizim için yeter mi tabii ki de yetmiyor. Çünkü sektör artık 'beni büyüt' diyor. Samsun Türkiye'nin ilk 5'teki mobilya kenti olabilir' şeklinde konuştu.

Kalifiye usta ihtiyacı olduğunu ve bununla ilgili çalışmalarda yürüttüklerini ifade eden Bahattin Eker, 'Kalifiye ustalarımızda bir eksikliğimiz var. O da tabii bizim altyapımızın olmayışından kaynaklanıyor. Çünkü 10 yılda büyük bir mesafeler kat ettiğimiz için alttan usta yetiştiremedik. Mobilyacı olarak, kaynakçı olarak, döşemeci ve dikişçi olarak. Bu konuda Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı ile bir istişare yaptık. İlerleyen günlerde personel yetiştirmesine yönelik bir iş birliğimiz olabilir. Hayata geçirirsek 3- 5 seneye de bu ihtiyacı kapatabiliriz' sözlerini kullandı.

Pandemi sürecinden sonra da işlerin iyi gittiğini belirten Eker, 'Pandemide Türkiye'de ne kadar sıkıntı olduysa bizdeki sıkıntılarda aynıydı. Şükürler olsun ki ham maddede bir sıkıntımız olmadı. Fiyat olarak da ham maddemiz tüketiciye fazla yansımadı. Türkiye'deki vatandaş ne yaşadıysa bizde onları yaşadık. Ancak şu anda Samsun'da tüm mobilya sektöründe çoğu firmaların 20 gün 25 gün dolu olduğunu düşünüyoruz. Mobilya sektörü nün yüzde 90'ının işlerinin çok iyi olduğunu analiz etmiş durumdayız' ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Aydemir: 'Fındıkta rekolte düşük'SAMSUN HABER
Aydemir: 'Fındıkta rekolte düşük'
Müftü Bal, genç çiftlerin nikahını kıydıSAMSUN HABER
Müftü Bal, genç çiftlerin nikahını kıydı
Samsun'da çeltik üretimi artıyorSAMSUN HABER
Samsun'da çeltik üretimi artıyor
Orkide bakımı hakkında her şeySAMSUN HABER
Orkide bakımı hakkında her şey

EN ÇOK OKUNANLAR

Patlamayla ilgili 4 şahıs tutuklanarak cezaevine gönderildi Patlamayla ilgili 4 şahıs tutuklanarak cezaevine gönderildiPolisin 'dur' ihtarına uymayan araç ile polis minibüsü kaza yaptı: 4 yaralı Polisin 'dur' ihtarına uymayan araç ile polis minibüsü kaza yaptı: 4 yaralı
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER