SON DAKİKA

Samsun'da dev operasyon: 11 tutuklama
<>
HaberlerSamsunSamsun ölüm oranının yüksek olduğu iller arasında!

Samsun ölüm oranının yüksek olduğu iller arasında! - Samsun Haberleri

Türkiye İstatistik Kurumu 2019 yılı Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistiklerini yayımladı.Samsun ölüm oranının yüksek olduğu iller arasında yerini aldı

+
-
Samsun ölüm oranının yüksek olduğu iller arasında!
Samsun ölüm oranının yüksek olduğu iller arasında!

Türkiye İstatistik Kurumu  2019 yılı Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistiklerine göre, Samsun  ölüm oranının yüksek olduğu 35. il oldu.

Kaba ölüm hızı binde 6,5 


Belli bir yıl içinde her bin nüfus başına düşen ölüm sayısını ifade eden kaba ölüm hızı Aydın’da 2019 yılında binde 6,5 oldu.

Türkiye genelinde ise, kaba ölüm hızı binde 5,3 oldu. Kaba ölüm hızı illere göre incelendiğinde, 2019 yılında binde 9,9 ile Kastamonu oldu. Bu ili binde 9,3 ile Sinop, binde 8,9 ile Balıkesir izledi. Kaba ölüm hızının en düşük olduğu il ise binde 2,4 ile Şırnak oldu. Bu ili binde 2,7 ile Hakkari, binde 2,9 ile Van izledi. Denizli ise Samsun  ve Erzincan ile birlikte kaba ölüm hızının en yüksek olduğu 35. il oldu.

Bebek ölüm hızı binde 8,4 


Bebek ölümü canlı doğum olayı gerçekleştikten sonraki bir yıl içerisinde meydana gelen ölümleri ifade etmektedir. Belli bir yıl içinde her bin canlı doğum basına düsen bebek ölüm sayısını ifade eden bebek ölüm hızı 2019 yılında Denizli’de binde 8,4’tür. Bu değerle Denizli bebek ölüm hızının en yüksek olduğu 43. il oldu. Bebek ölüm hızı illere göre incelendiğinde, 2019 yılında bebek ölüm hızının en yüksek olduğu il binde 16,2 ile Gaziantep oldu. Bu ili binde 15,3 ile Şanlıurfa ve binde 14,2 ile Kırşehir izledi. Bebek ölüm hızının en düşük olduğu il ise binde 3,0 ile Karabük oldu. Bu ili binde 4,7 ile Giresun, binde 4,8 ile Bartın izledi. Türkiye genelinde ise bebek ölüm hızı binde 9,1 oldu.

  

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER